Google Mühendisi Dan Morrill, Nexus Cihazların Android 4.4 Güncellemesine Işık Tutuyor!

Google cephesinde bir gelenek vardı ve bu geleneğe göre Android‘in her yeni sürümünde bir Nexus cihaz tanıtılır. Söz konusu Nexus cihaz en güncel Android sürümünü kullanan ilk cihaz olur ve birkaç haftalık süreçte ise önceki nesil Nexus cihazlar güncellemeden faydalanır. Nitekim Android 4.4 KitKat güncellemesinde de bu yöntem uygulanıyor. Android 4.4 ile birlikte yeni bir başlatıcı uygulamasına yer veren Google bu defa en güncel Nexus cihazı daha ayrıcalıklı tuttu.

teknik destek

Nexus 7 (2012, 2013), Nexus 10 ve Nexus 4 için güncelleme dağıtımı dünyanın farklı noktalarında devam ediyor. Birçok kullanıcı güncellemenin hala kendilerine ulaşmadığını rapor ediyor. Kimi kullanıcılar ise resmi olmayan yollardan Android 4.4‘ü Nexus cihazlarında tecrübe etmeye başladı. Güncelleme dağıtımı ve resmi olmayan yöntemlere ilişkin reddit forumunda açıklamalar yapan Google’ın yazılım ekibi mühendislerinden Dan Morrill, güncelleme dağıtımının sürdüğünü ve kullanıcıların OTA yoluyla güncelleme yapmalarını öneren ifadeler kullandı.

Morril ayrıca kimi kullanıcıların güncellemeye bir an önce ulaşmak için eski bir yöntem olan Google Hizmetlerinin sıfırlama yönetiminin ise bazı sorunlara yol açtığını belirtti. Google Hizmetlerini sıfırlanması ile telefon ve Google arasındaki bağı kuran kimlik numarasının değiştiğini ifade eden Morrill, bu durumun neden olduğu sorunları ise “Google Play Store’da tekrar oturum açma, G-mail uygulamasının bir süre işlevsiz kalması ve bazı uygulamaları kurtarmak için veri temizlemek zorunda kalmak” şeklinde sıralıyor.

Morrill ayrıca Nexus cihaz sahiplerinin güncelleme konusunda sabırlı olmasını istedi. OTA güncellemelerinin ilk gün kullanıcıların sadece %1’lik dilimine ulaştığını ifade eden yazılım mühendisi, bir ya da iki hafta boyunca ise güncelleme kademeli olarak kullanıcıların %25 %50 %75 ve %100’üne ulaşır.

Geçtiğimiz hafta Nexus 7 ve Nexus 10 Wi-Fi modelleri için başlayan Android 4.4 güncellemesi son iki gündür Nexus 4 kullanıcılarına ulaşmaya başladı. Kullanıcılar cephesinden gelen son raporlara göre Nexus 7 LTE (2013) ve Nexus 7 3G (2012) modelleri için de Android 4.4 güncellemesinin başladığı bildiriliyor. İlgili fabrika imaj dosyaları Google geliştiriciler sayfasındaki yerini aldı.

kaynak: AndroidPolice

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir