Google News Showcase nedir Android kullanımı

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Google News Showcase, geçtiğimiz hafta lansmanı yapılan ve yayıncılara özel panel sunulan yeni servisin adı. Şimdilik kısıtlı sayıda ülkede yayına girdi ve yakında Türkiye olacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Türkçesi Google Haberler Vitrini olarak yer alan hizmetin beli ülkelerde çok sayıda yayını barındırdığı açıklandı. Dünyaca ünlü yayın kuruluşlarının şu an yer aldığı serviste bu kuruluşlara özel bir yönetim paneli sunudu.

Katılımcı yayıncıların bu servisle Google’ un Haberler uygulaması, web ve mobil gezinebilir derlenmiş makaleleri sergilemeyi sağlayan özel bir panel üzerinden işlem yapıyorlar. Bura sayesinde gelen okuyucuların baktıkları makalede yayıncının tüm haberlerine gidebilecek. Takip edilen yayıncıların panelleri kullanıcılara gösterilecek. 

Birde gazetelik ve sizin için adlı bölümler öneri panel olarak sunulacak. Serviste ödeme kanalı öne çıkacak ve büyük yayıncılar için yeni abonelerin kazanılmasına yardımcı olunulacak.

Bu servisin yanlış hatırlamıyorsak geçtiğimiz yıl yayına alınacaktı ama telif hakkı yayıncılarla paylaşılması söylendiğinden Google’ un ilgili ülkeden çekilme tehditi ile belli bir süreliğine çıkmaza girmişti. Şu an orada yayına alındığına göre bir çözüm sunulmuş gibi görünüyor.

Yine bir başka ülkenin düzenleyiciler için ortakları ile bireysel bir anlaşma yapmaları zorunluluğu gündeme geldi. Hatta yerel haber kuruluşlarının ödeme yapmalarını kabul etmesiyle alakalı baskı yapıldığı söyleniyor. .andronova.net

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Kısaca ülkelerin bazılarında sıkıntı yaşanabilmesi mümkün gibi görünüyor. Bir orta yol bulunulacağını düşünüyoruz ve ülkemizde ne zaman yayına gireceği henüz net değil.

Google’ın, “Haber Vitrini” üzerinde görünen içerikler için yayıncılarına ödeme yapmacağı haberi yayınlandı. Hatta şirket bunun için 1 milyar dolar gibi bir bütçe ayırabilir. Bize göre kazan kazan mantığıyla hareket edilecek ve yine büyükler büyük paralar kazanmaya devam edecek.

Haber Vitrini, ilerleyen zamanlarda ses ve video ekleme planlama çizelgeleri ve makale listesi içerecek “Hikaye panelleri” adlı kaydırılan kartlar oluşturma planlanıyor. Sol üstte yayıncının markası yer alacak. Burada yine “Kaşfet” bulunacak. Hem Android tarafında ham iPhone tarafında uyumluluk testleri devam ediyor.

Şu an için başlangıç olarak Android cihazlarda yerini alacağını belirtelim. Yakında iOS içinde kullanıma açılacaktır. Yenilikleri baya bir zamanı alacağı söyleniyor. Günlük brifingler ve ülkelere göre farklılıklar gösterecek kısımların olması mümkün. Şimdilik 200′ e yakın önemli yayıncılarla ortaklık anlaşmasının imzalandığı resmi blog adresinde yayınlandı.

Yeni servise göz atmak isteyenlerin cihazlarını desteklediği ülkelerin bölgelerine göre ayarlarını değiştirerek ulaşmaya çalışabilirler. 

Google News Showcase nedir Android kullanımı


Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2021, 21:34

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir