Android 4.4 Kit Kat’lı Nexus 5’in İlk Görüntüleri

blank

Google Nexus markası altında yaptığı telefon ve tabletlerle adından çok fazla bahsettiriyor. Özellikle Nexus cihazların Amerika’da ki satış fiyatları bizim gibi 650 dolarlık telefona 1400 dolar para ödemek zorunda kalan ülkeler için oldukça cezbedici olabiliyor. Donanım tarafında da Nexus cihazlar o günün en iyi donanımlarını kullanmalarıyla meşhur cihazlar.

teknik destek

Google’ın en son tanıttığı Nexus 7 tabletteki Snapdragon S4 işlemcisinin aslında Qualcomm tarafından özelleştirilen Snapdragon 600 olduğunu da unutmamak gerekiyor. Yani Google Nexus cihazlarına en iyi donanımla arayüzü olmayan stock işletim sistemlerini koyarak işletim sisteminin takılmasının ve şişmesinin de önüne geçiyor. Şu anda en güçlü Android  telefonların en basit işlem olan telefon rehberi açmadaki bekleme sürelerinin de önüne geçmilmiş oluyor. Saf donanımın saf işletim sisteminde nasıl çalıştığını gösteren Google Edition telefonlar ard arda çıkarak Android dünyasının aslına TouchWiz yada Sense arayüzüne ihtiyacı olmadığını da gösteriyor.

Nexus 5 ise İtalyan teknoloji sitesi tuttoandroid tarafından açığa çıktı. Resimlerde görülen Nexus 5’in geliştirici telefonu olduğu sim kartın takılı olduğu halde çekim gücü yapmamasından anlıyoruz. Geliştirici telefonların her özelliği çalışırken telefon etme özelliği çalışmıyor. Genelde büyük teknoloji mağazalarında gördüğünüz teşhir telefonları da aynen böyle telefonlardır.

Google’ın Nexus 5 telefonunun yeni bir arayüzü var gibi görünüyor. Bu sürüm nihai sürüm mü tabi ki bilemiyorum ama İOS 7 ile birlikte gelen ikonlara benzetilmiş gibi bir hava esiyor yeni ikonlarda. Menü sayfasında 5′ li satırdan 4’lü satır dizilime geçilmiş. Kilit ekranında ise kamera ve telefon özelliklerine hızlı erişim konmuş. Bunlar görünen değişiklikler. Gerçi bunlara ne kadar değişiklik denir bilemiyorum ama stock arayüzsüz Android 4.4 ile telefonun resmen uçmasını bekliyorum. Fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla telefonun ekranının çok ciddi bir siyah verememe sorunu var. IPS tabalı telefonların hepsinde yer alan bu sorun, Beyaz verme gücü ile kapanan bir eksiklik. Renk konusunda AMOLED ekranların liderliği ise devam etmekte.

Bence bu görsellerde ki en önemli yenilik NFC teknolojisinin yaratılma sebebi ödeme sistemlerinin cihaza yerleştirilmesi olmuş. Tap&Pay özelliği ile Google Cüzdanınızda yer alan paraları NFC destekli ödeme noktalarında telefonunuzu bu ödeme noktalarına dokundurarak ödeme yapmanızı sağlayan bu teknoloji uzunca bir deneme süresinin sonunda artık telefonlarımızda kullanılmaya başlanacak. Öncelikle Nexus 5’e gelen bu özellik Android 4.4 sürümüne geçecek her NFC destekli telefona da gelecektir. Bu özelliğin eklenmesi ile birlikte belli bir limiti geçmediği sürece bu özelliği kullanarak ödemeler yapabileceğiz. 64 bit konusunda Android dünyasına fark atan Apple, henüz NFC destekli bir telefon yada tablet yapmadığı için bu teknolojiye uzaktan bakmakla yetinecek.

Nexus 5-1 Nexus 5-2 Nexus 5-3 Nexus 5-4 Nexus 5-5 Nexus 5-6

Kaynak: //www.tuttoandroid.net

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!