Google Nihayet Dalvik’ten Vazgeçiyor!

Google’ın mobil işletim sistemi Android, tüm dünyada kullanılan akıllı telefonların %76’lık kısmında kullanılıyor ve 2018 yılına kadar da büyük bir düşüş kendisinden beklenmiyor. Özellikle uygun fiyatlı telefonların vazgeçilmezi olan Android işletim sistemi büyük üreticileri içinde şu anda tek alternatif olarak göze çarpıyor. Üreticiler kendi işletim sistemlerini de “herşeye hazırlıklı olmak adına” hazır tutuyorlar fakat Android işletim sistemi hem ücretsiz olması hemde özelleştirilmeye bu kadar müsait yapısıyla amiral gemisi telefonların ortak tercihi olmakta.

teknik destek

Dalvik nedir derseniz kısaca anlatmaya çalışayım. Dalvik Google tarafından kullanılan bir sanal makinedir. Programların hızlı bir şekilde açılması için önbelleklemenin yapıldığı bu sanal makine sayesinde programlar farklı işlemci Ramler ile çalışabilmektedir. Android, derlenmiş Java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinasını kullanır ve cihazların fonksiyonelliğini artıran uygulamaların geliştirilmesi için çalışan geniş bir programcı-geliştirici çevresine sahiptir. (wikipedia)

Son dönemde Android işletim sisteminin stabilite konusunda büyük eleştiriler alması üzerine özellikle üreticiler Google’dan sistemin daha hızlı çalışabilmesini istediler. Google’da bunun üzerine Android RunTime (ART) adında bir sanal makine geliştirdi. Dalvik’te kullanılann “Just in Time” (JIT) adlı derleyici uygulamanın yerine Android RunTime’da (ART) Ahead of Time (AOT) ismi verilen derleyiciye geçiliyor. AOT derleyicisinin bir web tarayıcı gibi çalıştığını ve önbellekleme yaptığının altını çizelim. Dolayısı ile AOT kullanan ART sanal makinesi Dalvike göre çok daha hızlı çalışmakta ve program açılışları normale göre daha hızlı çalışmaktadır. ART’nin tek kötü tarafı daha fazla ROM kullanmasıdır. Bununda özellikle 16 GB hafızası olan ve Micro SD kart desteği olmayan Nexus cihazalarda büyük bir sorun olabileceğini düşünüyorum.

Android 4.4 KitKat ile geliştiriciler için dağıtılmaya başlanan ART artık Nexus 4, Nexus 5 telefonlar ile Nexus 7 ve Nexus 10 tabletlerde kullanılmaya başlandı. Bunu yapmak için önce geliştirici seçenekleri aktive edeceksiniz. Runtime seçeneğini tıklayıp ART’yi seçeceksiniz. Bundan böyle programlarınız açıldıkça bu sanal makineyi kullanmaya başlayacak. Zaman içinde bütün programlarınız bunu kullanacak ve telefonunuzun hızlandığını görebileceksiniz. Bu seçeneğin arayüz kullanan telefonlar içinde yakın zaman da yayımlanacağını düşünüyorum. Bu konuda bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Aşağıdaki resimlerde bu işlemin nasıl yapılacağını görebilirsiniz.

Enable-Developer-Options

Go-to-Select-runtime

Kaynak: phonearena ve Wikipedia

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir