Google nofollow ugc sponsored nedir ne demek

blank

Google nofollow özelliğinde değişime gitti. Web sitelerinde dışarı çıkan linkler artık 2 başlıkta ele alınacak. Bunlar ugc sponsored nedir ne demek ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

Google, Twitter “Google Webmaster” hesabından resmi önemli bir açıklama yaptı. Nofollow tanımında bir dizi değişime gittiğini ve getirdiği yeniliği anlatmak için Google Blog sayfasında önemli açıklamalarda bulundu.

Nofollow, web sitelerinde özellikle dışarıya verilecek linkler de kullanılan önemli bir araçtır. Nofollow bir siteye bağlantı verirken sırlama kredisinin oraya gitmesini istememekle birlikte bir nevi link verilen siteye kefil olmadığınızı belirten bir kod.

Google’ un 15 sene öncesinde nofollow etiketini yorum spamları ile mücadele için çıkardığı yardımcı bir araçtı. Sonralarda birde sponsorlu bağlantı ve reklamlarda önerilen yöntem haline dönüşmüştü.

Google’ un bugün Google Search’ te belirli bağlantıların yapısının tanımlanması için ek yöntem olarak 2 yeni bağlantıyı duyurdu. İşte UGC ve Sponsored sizlerle!Google nofollow ugc sponsored nedir ne demek

UGC Sponsored ne işe yarıyor?

Yeni yapının adı UGC ve Sponsored olarak duyuruldu. Web sitelerine şimdiden hayırlı olsun. Bu iki yapıyla artık dışa verilen bağlantılar için belli bir kategori belirlenmesi yapılmış olacak.

Sponsored, Türkçesi sponsorlu bağlantı tipi olarak adlandırılan reklamalarda ve sponsorlu bağlantılarda kullanılacak yeni bağlantı tipi.

UGC, kullanıcının ürettiği içerik anlamını taşımakta. UGC kullanım özelliği forumlarda ve yorumlarda kullanılmak için tasarlanan yeni bir tanımlama araçı. Kullanıcı bağlantılarında tercih edilecek bir kod.

Nofollow,  zaten var olan ve var olmaya devam edecek bir özellik. Sıralama kredisinin farklı sitelere geçmesinin önüne geçmek ve garanti vermemekte kullanılan koddur.

Yeni UGC Sponsored nasıl kullanılır?

  • Sponsored nasıl kullanılır? rel = “sponsored” olarak kullanılmakta. Sponsor bağlantı olduğunu söylemekte.
  • UGC nasıl kullanılır? Kullanımı rel=”ugc” yani örnek bağlantı UGC Sponsored kod nasıl kullanılır?
  • Nofollow ise rel = “nofollow” olarak kullanılmakta. 

Sponsored ile (Sponsorlu) sitedeki reklam, sponsorlu bağlantı ve diğer anlaşmaları göstermek için oluşturulan bağlantıların tanımlanması için bu kod yapısını kullanın.

UGC’ nin önemi büyük gibi duruyor. Gelen yorumlar ve forumlarda sık sık dışarıya verilen link bağlantıları için güzel bir geçiş gibi duruyor.

Google artık algoritmada bu şekilde işaretlenmiş bağlantıları dikkate alacak. Hangi bağlantıyı dikkate alacağını ve hangisini hariç tutacağını bu yapıyla anlaşılır hale gelecek.

Bağlantılar, artık Google için işaret edilen kelimelerin nasıl tanımlanacağını gösteren bir yol oldu. Doğal olmayan bağlantıların daha iyi anlaşılmasını sağlayacak yeni bir sisteme geçiliyor.

Peki var olan bağlantıları değiştirmek gerekiyor mu?

Mevcut nofollow bağlantıları değiştirmek gerekmiyor. Bağlantı verdiğiniz sayfaya kefil olunmadığını belirtilen bu yapıyı desteklemeye devam edeceğiz. 

Reklam ve sponsorlu bağlantılarda nofollow kullananlar eğer yeni yapıyı değiştirmede zorlanacaksa o zaman değiştirmeden devam edebilirler. Geriye dönük değilde yeni yazılarda yeni yapıyı kullanabilirler. Olası cezaların önüne geçmek için yine nofollow dikkate alınacak. www.andronova.net

Bir sayfada birden fazla linkte rel kullanılabilir mi? 

Evet kullanabilirsiniz. Hem ugc hem de sponsored kullanılabilir. Kullanılan sayfada hem sponsorlu hem de kullanıcı tarafından oluşturulduğunu göstermek isteyebilirsiniz.

Peki mevcut yapılarla değişiklik yapmam daha iyi olur mu diye soruyorsanız Google, bu konuda şöyle bir açıklamaya yer vermiş. Gerekmiyor ama isterseniz daha uyumlu hale getirmek için değişiklik yapabilirsiniz.

Öneri olarak artık yeni yapıyı kullanmanızı tavsiye ederiz. Şunu belirtmekte fayda var, Google’ un sağ’ı sol’u belli olmuyor…

UGC ve Sponsored ne zaman kullanıma çıkacak?

Şu an Google ipucu olarak yer verdiği yeni sisteme 1 Mart 2020′ den itibaren geçecek. Sponsor ve UGC nasıl kullanılır yukarıda örnekle anlattık. İsteyen şimdiden kullanabilir. 

Yeni yorum bağlantı kodu, sponsorlu bağlantı kodu ve reklam bağlantı kodu nasıl kullanılır sorusuna cevap olarak hazırladığımız haberimiz umarım bilgilendirici olmuştur.


Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2019, 04:37

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!