Google özel arama nedir ve nasıl yapılır

blank

Google özel arama nedir? Google arama motorunda bulunan özel arama yöntemi ve bu özel arama özelliğini nasıl kullanabiliriz?

teknik destek

Arma motoru devi google devamli kendini geliştirerek bu sektörde rakipsiz olduğunu kanıtlamaktadır. Bir çok arama toru çıkmasına rağmen hiç biri google kadar tutulan hatta sevilen bir internet sitesi olamadı. Hatta google’nin basit gözü yormayan tasarımı bile kullanıcılar için vazgeçilmez olmuştur.

Google arama yapanların istediklerine daha kolay ulaşabilmeleri için istedikleri arama sonuçlarını doğru olarak vermek için özel aram sistemini getirdi. Peki özel arama nedir ve nasıl kullanacağız ?

Google özel arama nedir 

Google tarafından araması gerçekleştirilen milyonlarca site ve blog içerisinden doğru arama sonucunu karşınız getirebilmek için arama seçenekleri tarafınıza sunulmaktadır. Google tarafından sunulan özel arama özelliğini iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. İlk olarak belirlediğiniz bir web sayfasuı üzeirnden arama yapmaktır. Diğeri bir kaç tane farklı web sayfası üzerinden aram kriterleri oluşturarak arama yapmanızdır. Kullanıcının kendisinme oluşturduğu özel arama motoru başkaları için paylaşılabilir haldedir. Özel arama motoru oluşturduğunuzda bu arama motorunun bütün kriterlerini sizlerin girmesi gerekmektedir. Örnek olarak kelimeler, ayrıntılar, dil, filtre gibi seçenekler son kullanıcı tarafından girilmektedir.

Google özel arama nedir ve nasıl yapılır

Yukarıdaki resimde gogole özel arama motoru oluşturma ekranı görünmektedir. Arama yapılacak site ve siteler ilk bölümdeki yeri girilmektedir. Aşağıda ise arama motorunun adını yazarak oluştur tuşuna bastığınızda özel arama motorunu oluşturmuş olacaksınız. Burada yer alan kriterlere göre ne kadar arama yaptığınızı google firmasının oluşturduğu Analytics bölümünden ulaşabilirsiniz. ayrıca bu arama kriterlerini kaydederek daha sonra aynı kriterlere göre arama yapabilirsiniz. Bu arama kriterlerinizde başkaları ile de paylaşabilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2017, 10:38

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!