Google Play oyun satın alma nasıl engellenir

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Google Play Store oyun satın almayı engellemek için ek bir önerimiz var. Ebeveyn denetimleri ile çocukların hem uygulama satın almasını hem de güvenliğini sağlayın.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Mobil cihazlarda kullanım yaşı gitgide düşerken yanında büyük tehlikeleri getirebiliyor. Tıklanan reklam virüsleri, faturaya veya TL’ ye yansayan işlem ücretleri ve verilerin erişimine neden olacak yanlış tıklamalar. Sorun öyle büyük ki bir bakmışsınız kameranıza erişim yapmışlar ve o an bulunduğunuz ortamın görüntülerine ve seslerine ulaşmışlar. Burada alınacak en önemli önlem interneti olan cihazın kontrolsüz çocukların ulaşımına bırakılmaması.

Yazımızda uygulama güvenliğinde gerekli önlemlerin alınmasında ne gibi işlemler yapılabilir buna değinmek istedik. Ama esas amacımız başlıkta yer alan özelliği tanıtmak. Yapacağınız işlem sonucunda uygulama satın almanın önüne geçilmesi adına hem de güven bir ortam için bir şeyler yapabilirsiniz.

Ebeveyn denetimleri, Google’ un Android cihazlara sunduğu yaşa göre mağaza uygulamasından indirilebilecek ya da satın alınabilecek içeriklerin kısıtlanmasını sağlayan hizmetin adı. Çalışma mantığında ise uygulama, müzik, tv ve oyunlarda farklılıklar gösterebiliyor. Bu ayarın açılması farklı ülkelerde kullanıma göre değişebiliyor. 

Yaş kısıtlamasından yararlanarak az da olsa gerekli önlemleri belli alanlara yansıtabilirsiniz. Bunu kullanmadığınızda, çocuğunuzun karşısına her türlü uygulama çıkacaktır. Açtığınızda ise belirlenen yaş grubuna göre uygulamaların kullanıma imkan vermiş olacaksınız.

Ebeveyn denetimleri nasıl kullanılır?

  1. G.Play uygulamasına giriniz ve sol yukarı köşedeki menüye dokunalım.
  2. Ayarlardan “Ebeveyn denetimleri” ne geçiniz.
  3. İlgili aktif etme seçeneğini devreye alınız ve karşınıza çıkan pin’ den şifre belirleyiniz. Eklenen parola kullanılarak daha sonra yaptığınız ayarların değiştirilmesinde kullanacaksınız. Yani unutmayacağınız bir şeyi yazın.
  4. Yaş işlemini manuel şekilde yapmanız gerekiyor. Bunun içinse “İçerik kısıtlamalarını ayarla” alanından gerekli izinleri yapılandırınız.

Google Play oyun satın alma nasıl engellenir

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Dil seçenği İngilizce kullananlar içinde aşağıdaki görsele bakarak işlem yapılabilir. 

Google Play ebeveyn denetimleri nasıl açılır?

Buradaki işlemlerin aynı zamanda çocuğunuzun oyun satın almasını kısıtlayabilirsiniz. En azından her türlü işlemin yapılması kısıtlanabilir. Daha ileri giderek ebevyn uygulamasını mobil cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Ek yardımcı bir programın kullanımı fayda sağlayabilir.

Ödeme yöntemi ile satın almayı önleme

Fake bir yöntemle işlemlerin engellemesi adına bir adım daha atmış olacaksınız. Ödeme yöntemine ekleyeceğiniz bir yöntemle satın alımlarda geçici bir önlem uygulamış olacaksınız. Örnek sanal bir kredi kartını eklediniz ve limiti 1 TL veya alışverişe kapattınız. Geçici önlem olarak bunu uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda istediğiniz zaman kartı mobil şubeden iptal edebiliyorsunuz. Tabi bir yıl içerisinde belli bir adet açma hakkınız bulunuyor.

Diğer bir önlemde hattınızda mobil ödemenin devre dışı bırakılması. Operatörle bu işlemi daha rahat yapabilirsiniz. Lakin hatla ilgili bazı durumlarda otomatik açılabiliyor. Örnek faturanızı belli bir zaman ödemediniz ve kısıtlama uygulandı. Sonra ödediğinizde açıldığında bu gizmette açılacaktır. Tabi bu her iki tarafa yapılan aramaların engellenmesinden sonra çıkar.


Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2021, 20:36

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir