Google Play Protect nedir nasıl açılır nasıl kullanılır?

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Google Play Protect ne demek ve nereden açılır? Android telefona indirilen uygulamaların güvenli olup olmadığını tespit eden bir uygulama. Mağaza dışındaki virüslü dosyaları da tarar.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Son yıllarda veri hırsızlığı için yazılan zararlı yazılımların dışında reklam virüsü adını verdiğimiz kötü kodlarda boy göstermekte. Özellikle reklam virüsü çok yaygın. Bu virüs cihaza zarar vermiyor. Verileri çalmıyor. Tabi geneli. Peki ne yapıyor? Telefonda veya bilgisayarda kendi kendine reklamların açılmasına neden oluyor. Tabi Protect, tek başına bir koruma sağlamaz. Yine kaliteli iyi bir virüs uygulamasına da ihtiiyacınız var.

Protect tespit edilmiş zararlı uygulamalar için ne yapar? Kullanıcıyı yüklememesi için uyarır. Sonra cihazdan kaldıracaktır. Bir diğer güzel tarafıda gerçek olmayan uygulama bilgilerini tespit etme. Örnek cihaz güvenlik uygulaması olarak geçiyor ama alakası olmayan bir uygulama. Bir başk örnek ise sahte WhatsApp uygulaması. Bu tarz uygulamalarda da zararlı bir işlev fark edilirse uyaracaktır. 

Google Play Protect nedir? Android tablet ve telefonları zararlı uygulamalardan ve belli olmayan dosya tiplerinde korunmaya yardımcı olan Google’ nin geliştirdiği bir hizmet. Bu servis Android sistemine sahip tüm cihazlarda yer almakta. Samsung Smart TV ve örnek markalar ise Huawei ve Xiaomi gibi cihazlarda görmekteyiz. Tabi hemen hemen tüm tabletlerde de diyebiliriz. Tam koruma sağlamasa da önemli bir uygulama olduğunu söyleyebiliriz. 

Google Play Protect nasıl çalışır? Mağaza üzerinden indirdiğiniz uygulamayı daha cihaza inmeden önce güvenlik taramasından geçirmekte. Sadece Play Store değil başka mağazalardan da indirilen oyun ve uygulamaları denetlemekte. Tabi Google’ un ve cihazın kendi mağazası dışındaki yerlerden pek indirilmesi önerilmiyor. 

Google Play Protect ne işe yarar? Uygulamaların indirilmesi dışındaki güvenlik işlevide belli periyotlarla cihazı kontrol eder. Eğer veri tabanında yer alan bir zararlı yazılım tespit ederse cihazda çalışmasını engeller. Engellediği uygulamayı size bildirir. Kaldırmak için size kaldır seçeneği sunar. Tabi kişi yinede kurmak istiyorsa bu korumayı durdurmak zorunda kalıyor. Her verilen uyarı virüs mü içeriyor diyenlere hayır diyebiliriz. Nedeni ise bazılarında zorunlu reklam oluyor ve geliştirici bunu onaylamıyorsa zararlı içerik olarak görüyot.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Google Play Protect nasıl açılır 

Google Play Protect açma işlemi nasıl yapılır diyenler için öncelikle cihazınızın yazılımının güncel olması önerilmekte. Bu güvenlikte çok önemli bir faktör diyebiliriz.

Şimdi işlem için; 

  1. Mağazayı açınız.
  2. Menü yani 3 çizgiye dokunun.
  3. “Play Protect” dokunun.
  4. Sonra “cihazı güvenlik tehditlerine karşı tara” açınız veya kapatınız.

Google Play Protect nedir nasıl açılır nasıl kullanılır?Google Play Protect nedirGoogle Play Protect nasıl açılır 

Protect aynı zamanda bilinmeyen kaynakları açtığınızda Google dışındaki mağazalardan indirilen uygulamaları da inceler. Sorun tespit ettiğinde müdehale eder. Protect, cep telefonun dışında Smart TV televizyon, Android Box, otomobil, tablet ve uyumlu tüm Android akıllı cihazlarda kullanılmakta. 


Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2020, 19:02

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak