Google, Popüler Navigasyon Uygulaması Waze’i Satın Aldı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Apple’ın harita servisinde yaşadığı olumsuzluklar neticesinde kıskaca alınan ve Apple’ın almasına kesin gözüyle bakılan popüler navigasyon uygulaması Waze, Google tarafından satın alındı. Resmi blog sayfasından bir açıklamada bulunan Google, Waze’in güncel trafik bilgi akışının Google Maps’in yeteneklerini arttıracağını bildirilirken, ödenecek paraya dair herhangi bir açıklamada bulunmadı, ancak iddialar 1.1 milyar dolar paranın ödendiği yönünde.

Bir dönem Facebook tarafından da satın alınacağı yönünde haberler ortaya atılan Waze, dünya genelinde 60 milyon kullanıcıya sahip. İsrail merkezli şirket satın alma işlemine rağmen çalışmalarını Google Maps geliştiricilerinden bağımsız olarak yine ülke içerisinde devam ettirecek.

Waze’i diğer navigasyon uygulamalarından ayıran en önemli detay ise sosyal bir yapıda olmasıdır. Trafikte yaşanan tüm olaylar eş zamanlı olarak sürücüler tarafından sisteme kaydedilirken, gelen bilgiler doğrultusunda aynı zamanda ihtiyaç noktaları (hastane, eczane, restaurant, atm, benzin istasyonu, vb. ) oluşturuluyor.

Aynı zamanda bir harita servisi olan Waze, sık kullandığınız güzergahları kaydederken, olası olumsuzluklar karşısında farklı alternatifler de sunmaktadır. Dünya genelinde olmasa da kimi ülkelerde anlaşmalı benzin istasyonlarındaki indirimler de eş zamanlı olarak aktarılıyor. Bahsi geçen özelliklerin tümü yakın zamanda Google Maps uygulamasında yer bulacak.

kaynak: AndroidCentral

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir