Google; Telefon, Tablet ya da PC’den Televizyona İçerik Akışı için Chromecast’ı Duyurdu!

Andronova
Andronova
1 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Kısa süre önce gerçekleşen Android ve Chrome OS etkinliğinde Android tarafındaki yenilikler daha fazla dikkat çekiyor olsa da, Chrome cephesinde tanıtılan Chromecast adlı aygıt birçok kullanıcının ilgisini çekecektir. Chromecast, akıllı telefonumuz, tablet ya da bilgisayarımız aracılığı ile televizyondaki içerikleri kontrol etmemize olanak sağlıyor. 35 dolar gibi bütçe dostu bir fiyat sergileyen aygıt halihazırda Play Store üzerinden satışa sunulmuş durumda.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Taşınması oldukça uygun olan bu cihaz basitleştiriliş Chrome işletim sistemi ile çalışıyor. Televizyondaki HDMI girişine takılan Chromecast, Wi-Fi bağlantısı sayesinde buluttan sağlanan içerikler televizyon ekranına aktarılıyor. Gücünü USB üzerinden alan bu cihaz sadece Android tarafındaki cihazlar değil, iOS cephesinde yer alan cihazların yanı sıra diğer PC ve Mac’ler tarafından da destekleniyor.

Netflix, YouTube, Google Play medya hizmetlerinin yanı sıra yine Amerika’nın önde gelen müzik servislerinden Pandora cephesinden de içerikler ilk aşamada televizyona aktarılabilecek. Android, iOS ve Chrome için SDK’lar yayınlanırken, bu durumda kısa süre içerisinde uyumlu uygulama sayısının artacağı anlamını taşıyor.

Google Chrome’da Chromecast modunu kullanırken, TV ekranında içeriklerin optimizasyonu sağlanırken, işletim sisteminde yer alan adres çubuğu gibi detaylar eksik görünecektir. İçeriklerin akışı sağlanırken, bu esnada telefon, tablet ya da bilgisayarını kullanıp farklı uygulamalar çalıştırabileceksiniz, hatta dilerseniz pil verimliliği açısından cihazın ekranını kapatabilirsiniz. Ekran kapalı modda bile içerikler TV’de oynamaya devam edecektir.

Chromecast, Android 2.3, iOS 6, Windows 7, Mac OS 10.7 ve yukarı sürümler tarafından desteklenecek. Chromebook Piksel’in yanı sıra yine Chrome OS tarafında kimi modellerin aygıta destek sunacağı bildirildi.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ: , ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak