Google ve Audi, Android Tabanlı Araç İçi Eğlence Sistemi Planlıyor!

Andronova
2 Minimum Okuma

Akıllı telefon dünyasında önlenemez bir yükseliş içerisinde olan Android, varlığını şu an için tablet, fotoğraf makinesi, buzdolabı, fırın, kulaklık seti,televizyon ve gözlük gibi teknolojinin birçok noktasında sürdürüyor. Google bir başka ifadeyle Android’in yakın zamandaki en büyük hedefi ise gelecekte önemli bir pazar olarak görülen otomobil dünyası.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Google, Android’i otomobil dünyasında araç içi eğlence sistemlerine dahil ederek bu kategoride de iddialı bir konuma gelmek için kolları sıvadı. Google-Audi ve NVIDIA işbirliğinde yürütülen çalışmalar Wall Street Journala göre ilk meyvesini CES 2014’te verecek gibi görünüyor.

Audi, CES 2013’te sergilediği A7 3.0 TDI Quattro modelinde yer verdiği Infotainment adı verilen araç içi bilgi eğlence sistemiyle otomobil tutkunlarından tam not almıştı. Yazılım tarafında Finlandiya merkezli Elektrobit ile çalışan Audi, araç içi eğlence sisteminde Google’ın Google Earth ve Google StreetView özelliklerine de yer vermişti. Google ve Audi arasında sürdürülen yeni projede ise doğrudan Android işletim sistemini göreceğiz. Bu sayede kullanıcılar Google Play sayesinde daha geniş bir uygulama havuzuna kavuşacak ve mevcut Android işletim sistemli akıllı telefonların tüm işlevlerini araç içi eğlence sisteminde yerine getirebilecek. Android destekli araç içi eğlence sisteminde ayrıca sesli kontrol özelliği de mevcut olacak. Bununla birlikte sistemin kontrolü daha basit bir hale getirilecek.

Araç içi eğlence sistemine NVIDIA’nın Tegra işlemcisi güç verecek, ancak işlemcinin detayları henüz bilinmiyor. İddialar ise Tegra 3‘ün sistemde yer alacağı yönünde. Üçlü arasında yapılan çalışmaların ayrıntıları hala gizemini koruyor. CES 2014’te sergilenecek araç içi eğlence sistemi Android’in büyümesine yardımcı olacak önemli bir pazar olarak görülüyor. Keşfedilmeyi bekleyen otomobil dünyasında hem Android’in temel uygulamalarının araç içi sistemlerde kullanımı sağlanacak hem de geliştiriciler için yeni bir gelir kapısı açılacak.

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir