Google ve Yahoo Veri Hırsızlığına Karşı Savaş Veriyor

NSA’nın yani Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın tüm dünyadaki veri merkezlerini birbirine bağlayan ana iletişim hatlarına gizlice girerek veri kopyalaması hakkında bir söylenti ortaya çıkartılmıştı.

Andronova

Washington Post gazetesi, NSA’nın Yahoo ve Google‘ın iç ağlarından her yıl milyonlarca veri aktarımı yaptığını yazmıştı. Amerikan Gizli Servislerinin internette ve telefon konuşmalarında belli kelimeleri tarayan bir algoritma kullandığı zaten biliniyordu. Söylentiye göre internette Ladin yazarsanız (-ki yazdık) Amerikan Gizli Servisi bu yazıyı inceleyerek Amerika için tehdit teşkil edip etmediğimiz yorumluyormuş. The Good Wife adlı Amerikan dizisinin son bölümlerinde zaten böyle bir servisin varlığı açık açık beyan edilmişti.

NSA ile ilgili iddia ise oldukça ciddi bir durum. Bir çok kişinin “nolacak ki okusunlar kardeşim benim maillerimi” dediğinden de eminim ama bunu kişisel olarak lütfen algılamayın. Büyük şirketlerin sürekli mail ile anlaştığı kurumsallıktan ve hatta ülkelerin bakanlıkların, müsteşarlıkların arasında bile mail yoluyla anlaştığı bir dünya da böyle bir söylentinin olması bir çok kuralı en başından değiştirecektir diye düşünüyorum.

Google’ın hukuki danışmanlarından David Drummond, şirketinin hiçbir hükümete sistemlerine erişim hakkı tanımadığını belirtiyor. Drummond, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu tür faaliyetlerden endişe duyduğumuz için özellikle geçişli bağlantılar ile Google’ın diğer hizmetlerindeki şifreleme işlemlerini artırmıştık. Hükümetin özel ağlarımızdan veri toplamak için bu derece ileri gitmesinden son derece büyük rahatsızlık duyuyoruz. Son gelişmeler, derhal reform yapılması gerektiğini bir kez daha göstermiştir” ifadesini kullandı.

Yahoo’dan yapılan açıklamada aynen Google’ın açıklamasına benziyor.  “ana iletişim hatlarının güvenliğini korumak için sıkı kontroller yapıldığı ve şirketin ne Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’na (NSA) ne de bir başka hükümet kurumuna veri merkezlerine erişim olanağı tanımadığı” belirten Yahoo, yüreklere su serpse de asıl sorun NSA’nın kimseden izin almadan bu erişime sahip olduğu. Yani bu iki internet devi istedikleri kadar sistemlerinin güvenli olduğunu söylesinler, NSA’nın çok daha üst düzey bir login’i bulunmakta.

Peki NSA bu konuda ne diyor son olarak bundan bahsederek yorumu siz değerli okuyuculara bırakalım. NSA Genel Müdürü Keith Alexander Bloomberg TV’ye yaptığı açıklamada ise iddiaları reddederek, Google ve Yahoo sunucularına erişimlerinin olmadığını söyledi. Alexander, herhangi bir Amerikan şirketinin sunucusuna girip veri alma yetkilerinin bulunmadığını kaydetti.

Burada  yorumu size bırakıyorum. Sizce NSA yani Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı bilgilerimize ulaşıyor mu? Peki bu durumdan rahatsız oluyor musunuz?

Kaynak AA

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.