Google web sayfası kullanılamıyor çözümü

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

“Google web sayfası kullanılamıyor” Sonuçlar, yeniden bağlandığınızda sunulacaktır. Hazır olduğunda bildirim alacaksınız hatası bizde ara ara çıkıyor.

Ad imageAd image

Web sayfası kullanılamıyor, Google Chrome tarayıcısında arama yapıldığında karşılaşılan tarayıcı hatalarından biridir. Bizde de yaptığımda aramalarda arada bir karşıma çıkıyordu. Son günlerde pek yaşamıyorduk ama dün yine karşılaştık ve sürekli kullanılamıyor sorunu yaşatıyor.

Aramalarda, çoğunlukla tarayıcı üzerinden değilde Google uygulamasında problemle karşılaşıyoruz. Bu da uygulama tarafında yaşanan bir olumsuzluğu aklımıza getiriyor. Normalde çok sık sayfalarla önbelleği doldursak aklımıza yer ve beri büyüklüğüne göre değişen şeyler aklımıza gelecek. Ama buradakinin sanırız uygulama sürümüyle telefon arasındaki yazılım durumu bir aksaklığa neden olabilir.

Sistemle alakalı oluşan çoğu aksaklıklarda en iyi çözümün sistemin geri yükleneceği bir tarih seçilerek dönüş işleminin uygulanması. Buna kesin çözüm denilebilir. Şimdi aşağıya olası sıkıntılardan bahsedeceğiz ve sonrasında yapılacaklara yer vereceğiz.

Google web sayfası kullanılamıyor sorunu

Web sayfası kullanılamıyor ne demek ve sonuçlara yeniden bağlanıldığında sunulması olayı kafaları karıştırabiliyor. Normalde farklı bir tarayıcıya geçtiğinizde sorunsuz aramaları yaptığınızı göreceksiniz. İlk çıktığında biz internet bağlantısının koptuğunu düşündük. Ya da erişim kısıtlanmasına uğramış olma olayı.

Ad imageAd image
 1. Aşırı şekilde kullanımlardan sonra önbelleğin çok fazla dolması.
 2. Telefonda yetersiz yer problemi yaşanması.
 3. Uzun zamandır geçmişin temizlenmeden kullanılması.
 4. Virüs bulaşma olasılığının olması.
 5. Bakım veya herhangi bir uygulamanın buna neden olması.
 6. Uygulama versiyonu cihazla uyumlu çalışmaması.
 7. Telefonun donanımının düşük olması.
 8. Aşırı bir şeylerin yapılmasından dolayı ban kavramı ortaya çıkması. Engel kaldırmanın denenmesi.
 9. İnternetin sorunlu olması. Kopmalar veya tamamen erişim yapılamama.
Google web sayfası kullanılamıyor çözümü
Google web sayfası kullanılamıyor çözümü

Web sayfası kullanılamıyor çözümü

Google, dünyanın en popüler arama motorlarından biridir ve kullanıcılar tarafından sıklıkla tercih edilir. Ancak bazen kullanıcılar, Google web sayfasını açmaya çalışırken “Kullanılamıyor” hatası ile karşılaşabilirler. Bu hata, web sayfasının kullanılamaz durumda olduğunu ve bağlantı sorunları yaşandığını gösterir.

Bu hata ile karşılaştığınızda, panik yapmadan önce birkaç adımı izleyebilirsiniz. İşte Google web sayfası kullanılamıyor hatası ile başa çıkmak için izleyebileceğiniz adımlar:

Adım 1: İnternet bağlantınızı kontrol edin

Google web sayfasına erişmek için internet bağlantınızın çalışıyor olması gerekiyor. İnternet bağlantınızı kontrol etmek için diğer web sitelerine de erişmeyi deneyebilirsiniz. Eğer diğer web sitelerine de erişemiyorsanız, internet bağlantınızın kesintiye uğramış olabileceğini düşünebilirsiniz.

Adım 2: Tarayıcınızı yeniden başlatın

Ad imageAd image

Tarayıcınızda bir hata olabilir ve bu da Google web sayfasının açılmasını engelleyebilir. Bu durumda, tarayıcınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki X düğmesine tıklayarak tarayıcınızı kapatabilir ve ardından tekrar açarak Google web sayfasına yeniden giriş yapabilirsiniz.

Adım 3: Tarayıcı önbelleğini temizleyin

Tarayıcınızın önbelleği, ziyaret ettiğiniz web sitelerinin belirli bir kısmını kaydeder ve tekrar ziyaret ettiğinizde daha hızlı bir şekilde yüklenmelerine yardımcı olur. Ancak önbellek, bazen web sayfalarının düzgün yüklenmesini engelleyebilir. Bu durumda, tarayıcınızın önbelleğini temizlemeyi deneyebilirsiniz. Tarayıcınızın ayarlarından önbelleği temizleyebilirsiniz.

Adım 4: DNS ayarlarınızı kontrol edin

DNS ayarları, web sitelerine erişmek için kullanılan adlandırma sistemidir. Eğer DNS ayarlarınızda bir sorun varsa, web sayfalarına erişmekte zorluk çekebilirsiniz. DNS ayarlarınızı kontrol etmek için, bilgisayarınızın ayarlarına gidin ve DNS ayarlarınızı doğru olduğundan emin olun.

Adım 5: İnternet servis sağlayıcınızı kontrol edin

Son olarak, internet servis sağlayıcınızın web sayfasını erişmeye engelleyen bir sorun olup olmadığını kontrol edin.

Chrome web sayfası kullanılamıyor için ek öneriler

Yukarıdakilerin denenmesinden sonra bir yol bulacaksınız. Genelde var mı diyerek araştırmanızda gerekiyor. Sonrasında birde aşağıdakilere göz atın:

 1. Telefonun uzun zaman kapatılmamasından dolayı sistemde aksaklık yaşanabilir.
 2. Başka uygulama ile denendikten sonra gizli pencerenin kullanılması.
 3. Tarayıcının geçmişinin temizlenmesi.
 4. Uygulamanın ayarlarının sıfırlanması.
 5. Hala devam ediyorsa kaldırıp tekrardan kurunuz. Duruma göre önceli bir versiyonla denenebilir.
 6. DNS değişiklği yapınız ve birde bu şekilde bir kaç gün kadar deneyiniz.
 7. Modemle bağlantı yapanların modemlerini kapatmalarını öneriyoruz.
 8. Mobil veriyle aynı şekilde bir durum çıkıyor mu kontrol ediniz.
 9. Sistemin tarihinde yanlışlık varsa bu nedenle de aksaklıklar çıkabilir.
 10. Sistem geri yüklemenin çalıştırılması ve sorun olmayan bir zamana dönülmesi.

İşte bunlardan sonra bir yol bulacaksınız. 

Google web sayfası kullanılamıyor hatası çözümü
Google web sayfası kullanılamıyor

Google arama yapamıyorum durumları

Yukarıdakilerden sonra iyi bir antivirüs yazılımının kullanılarak tarama yapılması. Artı internet üzerinden virüs taramasının çalıştırılmasını da öneririz.

Sistem geri yüklemesinin kullanılması sonucu bir yol bulunamadığını düşünenlere önerimiz farklı bir tarih seçerek bir daha denenmesi. Farklı sürümle test edilmeden de hüküm verilmemesini öneriyoruz. Mevcut kaldırılıp sonra öncekilerle teker teker denenmesi gerekiyor. 

Gelelim bir başka olası nedenlerden birine. Kullanılan telefon ya da tabletin yazılımının çok eski olmasından dolayı sorun yaşayanlarda oluyor. Yukarıdakilerin hemen hemen hepsi hem bilgisayarda hem de mobil cihazlarda yaşanan olumsuzluklarda denenecek yöntemlerdendir.

Google web sayfası kullanılamıyor hatasına yönelik önerilerin işe yaradığını düşünüyoruz. Sonraki öneri, Chrome bu sayfa açılamıyor hatası.

Google özel arama nedir? 

Google arama motorunda bulunan özel arama yöntemi ve bu özel arama özelliğini nasıl kullanabiliriz?

Arma motoru devi Google devamlı kendini geliştirerek bu sektörde rakipsiz olduğunu kanıtlamaktadır. Bir çok arama toru çıkmasına rağmen hiç biri Google kadar tutulan hatta sevilen bir internet sitesi olamadı. Hatta Google’nin basit gözü yormayan tasarımı bile kullanıcılar için vazgeçilmez olmuştur.

Google arama yapanların istediklerine daha kolay ulaşabilmeleri için istedikleri arama sonuçlarını doğru olarak vermek için özel aram sistemini getirdi. Peki özel arama nedir ve nasıl kullanacağız ?

Google tarafından araması gerçekleştirilen milyonlarca site ve blog içerisinden doğru arama sonucunu karşınız getirebilmek için arama seçenekleri tarafınıza sunulmaktadır. Google tarafından sunulan özel arama özelliğini iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. İlk olarak belirlediğiniz bir web sayfasuı üzeirnden arama yapmaktır. Diğeri bir kaç tane farklı web sayfası üzerinden aram kriterleri oluşturarak arama yapmanızdır. Kullanıcının kendisine oluşturduğu özel arama motoru başkaları için paylaşılabilir haldedir. Özel arama motoru oluşturduğunuzda bu arama motorunun bütün kriterlerini sizlerin girmesi gerekmektedir. Örnek olarak kelimeler, ayrıntılar, dil, filtre gibi seçenekler son kullanıcı tarafından girilmektedir.

Google özel arama nedir ve nasıl yapılır
Google özel arama

Yukarıdaki resimde Google özel arama motoru oluşturma ekranı görünmektedir. Arama yapılacak site ve siteler ilk bölümdeki yeri girilmektedir. Aşağıda ise arama motorunun adını yazarak oluştur tuşuna bastığınızda özel arama motorunu oluşturmuş olacaksınız. Burada yer alan kriterlere göre ne kadar arama yaptığınızı Google firmasının oluşturduğu Analytics bölümünden ulaşabilirsiniz. ayrıca bu arama kriterlerini kaydederek daha sonra aynı kriterlere göre arama yapabilirsiniz. Bu arama kriterlerinizde başkaları ile de paylaşabilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir