Google, Yayınlanan 5 Milyon Gmail Hesap Bilgileri Hakkında Açıklama Yaptı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz gün sizlerle paylaştığımız Google‘ın en önemli servislerinden olan Gmail‘e ait 5 milyon hesabın hacklenerek, kullanıcı adı ve şifrelerinin internette yayınlanmasına yönelik haberimizi sizlere duyurmuştuk.

teknik destek

Bir çok kullanıcı, bunun asparagas haber olduğunu iddia etmiş ve inanmamıştı. Ancak durum maalesef ki böyle değil. Öyle ki, Google konuyla alakalı resmi bir açıklama yaptı.

Açıklamada Google, kendi serverlarındaki şüpheli log-in (giriş) lerin engellendiğini ve ele geçirilen hesaplardan sadece %2’sinin çalışabileceğini belirtti. Google’ın söylemesine göre, eğer başka ülkeden bağlanma gibi, hesabınızda anormal bir aktivite gözlemlenirse, hesabınıza erişim engellenerek güvenlik altına alınıyor.

Eğer email hesap bilgilerinizin yayınlanan bu 5 milyon hesabın içinde olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız yayınladığımız yazımızı inceleyebilirsiniz.

Acaba, engelleme yerine, süper-müper anti hacking sistemleri oluşturma yerine, bu hesap bilgilerinin çalınmamasına yönelik çalışmalar üzerine açıklama yapılmış olsa daha iyi olmaz mıydı!? Son zamanlarda yaşanan buna benzer durumlar karşısında firmaların yaptığı açıklamalar gerçekten de hiç iç açıcı değil.

Ben Google’a önemli oranda güvenen kullanıcılar olarak, bunu istemeye hakkımızın olduğunu düşünüyorum. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın