Google, Yeni Android Sürümlerini Beta Aşamasında Yayınlamalı mı?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2007 yılında iOS işletim sistemi ile çalışan iPhone ve hemen bir yıl sonrasında ise Androd işletim sistemi ile çalışan HTC G1’in ortaya çıkmasıyla mobil dünyasında taşlar yerinden oynadı ve bazı üreticiler için (BlackBerry, Nokia) tehlike çanları çalmaya başladı. Netice itibariyle her iki işletim sistemi de bu gün dünyaya hükmediyor. Android sahip olduğu %70’lik kullanım oranıyla açık ara lider olsa da, iOS işletim sisteminde ise reklam gelirleri inanılmaz seviyelerde.

teknik destek

Her iki işletim sistemi yayınlandıkları günden itibaren önemli gelişmeler sağladı ve her geçen gün kullanıcılar yararına birçok yenilik sisteme dahil edildi. iOS işletim sistemi sadece iPhone telefonlarda yer bulduğu için güncelleme noktasında Android’e nazaradan daha derli toplu bir izlenim sunuyor. Apple, söz konusu güncellemeyi her ne kadar kırparak daha alt seviyedeki iPhone modellerine sunsa da, bu süreç sadece birkaç hafta sürüyor.

Android cephesinde ise bu durum daha karmaşık bir yapı sergiliyor. Google, resmi güncellemeleri ilk olarak Nexus cihazları için yayınlar. Daha sonra ise yayınlanan kaynak kodları üzerine üreticiler kendi arabirimlerini sisteme dahil ederek, Andorid’in saf halinde yer almayan birçok uygulamayı kullanıcılara sunar. Tabi söz konusu işlem kimi zaman aylar sürer ve kimi zaman ise bazı modeller yeterli seviyede performans sağlamadığı gerekçesiyle güncelleme kapsamı dışına çıkarılır.

Her iki işletim sistemi arasında sayısız fark var ve burada bunlara değinecek değiliz. Söz konusu güncelleme olduğu için her iki sistemde güncelleme yayınlanırken izlenen stratejilerden söz ettik. Tabi burada değineceğimiz asıl konu ise, resmi güncellemeler öncesi test aşamasındaki yazılımların serbest bırakılması hakkında.

Bilindiği üzere Apple, iOS işletim sisteminde 7. sürümü geçtiğimiz haftalarda duyurdu. Bugüne kadar ki en radikal değişimlerin öngörüldüğü iOS 7’nin resmi dağıtımına yılın son çeyreğinde başlanacak. Apple bu noktada işletim sistemini resmi olarak sunmadan önce beta aşamasındaki yazılımı geliştiricilere sunarak önemli bir iş gerçekleştiriyor. Bu sayede kimi geliştiriciler hazırladıkları uygulamaları sisteme daha uygun hale getirirken, kimi ise beta aşamasında olan yazılımda hataları ya da eksiklikleri tespit ederek hemen geri dönüş sağlıyor.

Beta aşamasında dağıtım sadece bir defa gerçekleşmez, resmi güncellemenin dağıtımına kadar izlenen bir strateji. Apple geçtiğimiz ay duyurduğu iOS 7 için Beta 3’ü yayınlamak üzere.

Tekrar Android’e dönecek olursak, en güncel versiyon Google tarafından serbest bırakıldığında sadece küçük çaplı bir kullanıcı kitlesi güncellemeden nasiplenir (Bunlar da sadece Nexus kullanıcıları). Güncelleme sonrası kimi hataların oluşması kaçınılmaz bir durum. Örneğin; Google, Android 4.2 sonrası sistemde oluşan basit hatalar (Bluetooth kopmaları, rehberde aralık ayının unutulması gibi) sebebiyle yeni güncellemeler yayınlamıştı.

Google da Apple’ın izlediği stratejiyi benimseyerek Android güncellemeleri öncesi beta sürümü yayınlamalı mı? Şirket ilk olarak Nexus cihazlar için deneysel bir ROM serbest bırakabilir. Bu sayede geliştiriciler beta aşamasındaki yazılımda var olan hataları hemen tespit eder ve anında geri dönüş sağlanabilir; ki Android ekosisteminde tabiri caizse bir dünya geliştirici var. Bunun yanı sıra geliştiriciler ya da standart bir kullanıcı, ROM hakkındaki değerlendirmelerini, yazılımda olması ya da olmaması gereken birçok detay için geri dönüş sağlayabilir. Bu sayede sistem, resmi güncelleme sırasında neredeyse sıfır hataya sahip olur ve genel anlamda kullanıcıların üzerinde uzlaştığı bir yapıda olur.

Kasım ayında yeni Android sürümü bekleniyor. Android 5.0 ile başta arayüz olmak üzere kapsamlı yenilikler öngörülüyor. Google’ın Anroid 5.0’ı beta aşamasında sunması önemli bir olay olurdu. Bu sayede mobil dünyasının %70’lik dilimine hükmeden sistemin en güncel halini önceden görmüş ve tecrübe etmiş olurduk. Sistemde var olan hatalar ya da eksiklikler tespit edilir ve en önemlisi kullanıcıların yeni sürümde benimsenen arayüz hakkında değerlendirmelerinin neler olduğu saptanırdı.

Android açık kaynak projesinin yanında yine bir açık kaynak projesi olan Ubuntu’ya tam destek veren Google bu noktada mükemmel bir şirket gibi görünüyor. Android 4.2 ilk olarak beta aşamasında yayınlansaydı Google, resmi dağıtım sonrası yaklaşık bir ayını küçük çaplı sorunlarla harcamazdı.

Bir Android sever olarak Android sürümlerinin beta aşamasında dağıtılması olumlu buluyorum ve dünyadaki milyonlarca Android severin benimle aynı fikirde olduğunu düşünüyorum. Söz konusu gelişme Apple’dan taklit edilmiş bir izlenim uyandırabilir ancak bu noktada Apple’ın önemli bir başarı sağladığını zaten birçok kesim kabul ediyor.

Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Yorum bölümüne düşüncelerinizi yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

kaynak: Androidandme

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!