Google’dan iOS Kullanıcılarına Büyük Kıyak!

blank

Google ile Apple bundan 7 yıl evvel neredeyse kardeş, hatta kardeşten de öte 2 firmaydı. Hatta Apple Yönetim Kurulu Üyesi Google’da CEO’luk yapmaya başlamıştı ve bu durum yıllarca devam etti. Temmuz 2005’te (hikaye biraz karışık ama) Google Android Inc.’yi satın alarak kendi işletim sistemini kurmaya başladı.

teknik destek

Başlardan önemsiz görünen bu işletim sistemi şu anda akıllı telefonların %80’de kullanılıyor. Bu yüzdelik dilim arttıkça Apple ile Google arasındaki iş birliği ve ortaklıkta azalmaya ve iOS 6 ile birlikte de bu birliktelik tamamen ortadan kaldırıldı. Buna karşın Google, kendi servislerini AppStore üzerinden 3.parti yazılımları olarak ücretsiz sunmaya başladı. İlk zamanlar özellikle Youtube uygulamasında bazı sorunlar olsada zamanla hepsi aşıldı ve şimdi Apple bu servisleri sunmasa da marketten inidrerek kusursuz bir şekilde çalışması sağlanmış görünüyor.

Google’ın iOS kullanıcılarına desteği ise biraz Apple’a nispet şeklinde oluyor ama bu nispetten de kullanıcılar faydalanıyor. Yeni gelen bir habere göre Chrome web browser yeni alacağı güncelleme ile internet kullanımını yarı yarıya düşürecek. Chrome’un Güvenli Tarama Teknolojisi sayesinde iOS kullanıcıları internette gezerken normalde harcadıkları internet kotasının yarısını harcayarak bu anlamda büyük bir kar sağlamış olacaklar. GSM operatörlerinin sınırsız diye kota ve hız düşümlü paketleri ile bir noktada tıkanan iOS kullanıcıları için çok iyi bir habere benziyor. Google bu özelliği reel olarak hayata geçirebilirse Apple’ın kendi web tarayıcısı Safari’yi çok zor günler bekliyor diyebiliriz.

chrome-data-compression-1024x921

Bir diğer Chrome özelliği ise; sayfaların otomatik olarak istenen dile çevrilmesi ile ilgili. Android kullanıcılarının en çok kullandığı sayfa çevirisi Google’ın özellikle öğrencilere sağladığı en büyük kolaylık. Bu özellik Android kullanıcıları için standart bir haber olarak görünse de Apple kullanıcılarının bu habere gerçekten çok sevineceğini düşünüyorum. iOS için güncellenecek Chrome web tarayıcısında tüm bu özellikler çok yakında sunulacak.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!