Google’ın Android’ten Kazandığı Para Dudak Uçuklatıyor!

Andronova
Yazar Andronova

Hiç daha önce Google‘ın Android‘ten kazandığı para miktarının ne kadar olduğunu düşündünüz mü? Rakam dudaklarınızı uçuklatacak boyutta.

Teknoloji destek

Tüm akıllı telefonların %80’inden fazlasında kullanılan dünyanın en popüler mobil işletim sistemi Android, Google’a olağan üstü boyutlarda para kazandırdığı son yayınlanan finansal raporlarda ortaya çıktı.

Her daim Android işletim sisteminde Java‘nın kullanılmasından dolayı Google‘a dava açan Oracle‘ın avukatları tarafından yapılan analizlere göre Google, bugüne kadar Android işletim sistemi üzerinden 31 milyar dolar gelir ve 22 milyar dolar net kar elde etmiş. Java için para ödenmeden elde edilen karın kanına dokunduğu anlaşılan Oracle, bu bilgileri Google’ın dava için mahkemeye sunduğu belgelerden toparladığı anlaşılıyor.

Android işletim sisteminden kazanılan bu devasa boyutlardaki gelir, Android telefon satışından alınan komisyon ve Google Play satışlarının yanı sıra, bu platform üzerinden gerçekleştirilen reklam gelirlerinden geliyor.

android-java

En büyük rakibi Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS ile kazandığı 40 milyar dolarlık rekor gelir ile kıyaslanırsa, Android işletim sisteminin açık kaynaklı olmasına rağmen oldukça başarılı sonuçlar getirdiğini söylemek mümkün. Bundan yola çıkarak Oracle’ın dakka başı Android’e dava açmasını da anlayabiliriz.

Ancak Google’ın bu konuda da ileriye yönelik önemli kod değişikliklerine gideceği yönünde bilgiler gelmeye başladı bile. Bakalım bu devasa geliriyle Android’in geleceğinde bizleri neler bekliyor olacak. Merakla takip ediyoruz.

Teknoloji destek
ETİKET:
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir