Google’ın Nexus 8’de Yepyeni Bir İşlemciye Yer Vermesi Bekleniyor

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Nexus 7 tablet modeliyle Android tabletlerin popülerliğine ciddi katkı sunan Google geçtiğimiz yıl temmuz döneminde Nexus 7 2013 ile 7-inç tablet kategorisine bir kez daha dahil olmuştu. Asus tarafından üretimi gerçekleştirilen tablet modeller sergiledikleri performans ve bütçe dostu Google Play fiyatlarıyla birçok kesimin dikkatini çekmeyi başardı.

Yaklaşan Google I/O etkinliğiyle beraber Google’ın yeni bir tablet daha duyuracağı noktasında ciddi iddialar ortaya atılmaya başlandı. Androidpit sitesinden gündeme yansıyan habere göre Google haziran ayında gerçekleşecek geliştiriciler konferansında Nexus 8’i sahneye çıkaracak. Bir kez daha Asus ile işbirliğine gidecek olan Google’ın yeni nesil tablette bu defa Qualcomm yerine Intel’in Silvermont mimarisini temel alan Merrifield kod adlı Atom Z34xx serisi işlemcilerinden birini kullanacağı ifade ediliyor.

Mobil dünyasında bu yıl Qualcomm karşısında daha etkili olmayı hedefleyen Intel, MWC 2014’te tablet ve akıllı telefon platformlarında kullanılabilirliğini genişletmek için Lenovo, Asus, Dell ve Foxconn ile anlaşmalar yapılmıştı. Asus’un da Nexus tablet üreticisi olduğu dikkate alındığında Nexus 8’de Intel Atom işlemci kullanımı gerçekleşebilir.

Intel’in yen nesil 64-bit destekli Atom işlemcileri 22nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteriyor ve 1.6 ile 2.33GHz frekans hızında çalışan farklı seçenekleri içerisinde barındırıyor. Nexus 8’de yer alması muhtemel 2.33GHz’de çalışan dört çekirdekli işlemci gelişmiş bir GPU ve daha hızlı bellek desteğinin yanı sıra LTE-Advanced veri hızlarını da sunmaktadır. İşlemci GPU tarafında 533MHz saat hızına sahip 4 çekirdekli PowerVR G6400 grafik birimine yer veriliyor.

Android 4.5 ya da Android 4.4.3 güncellemesiyle tanıtılması beklenen Nexus 8’in diğer donanım özelliklerine ilişkin daha fazla detayın önümüzdeki haftalarda ortaya çıkması bekleniyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir