Google’ın Android 4.4’te Sunduğu Başlatıcı (Launcher) Sadece Nexus 5’e Özel Olabilir!

Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Google birkaç gün önce duyurduğu Androi 4.4’te altyapıda sağladığı gelişmelerin yanı sıra kullanıcı arayüzünde de radikal değişimlere imza attı. Bunların başında da tamamen değişen Google başlatıcı geliyor.  Android 4.0 Ice Cream Sandwich’ten bu yana aynı başlatıcıyı kullanan Google, ilk olarak Nexus 5’te yer verdiği başlatıcı ile daha sade ve kullanımı basit bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Widgetler paneli, uygulama menüsünden kaldırıldı ve ana ekranda arka bölüme saklandı. Ekrana uzun süreli dokunma ile açılan pencerede kullanıcılar duvar kağıdı-widgetler-Ana ekran ekleme ve bazı ayarlara buradan erişim sağlayabiliyor.

Nexus 5’in fabrika imaj dosyalarının yayınlanması ile birlikte yeni başlatıcı geliştiriciler tarafından diğer Android cihazlarda da kullanılmak üzere yüklenebilir hale getirilmişti. Konuya ilişkin haberimize buradan göz atabilirsiniz.

Android 4.4’ün birkaç gün içerisinde Nexus 4, Nexus 7, 2013 model Nexus 7 ve Nexus 10 modellerine sunulması bekleniyor. Eğer yukarıda saydığımız cihazlardan birini kullanıyor ve güncelleme neticesinde yeni bir başlatıcıya kavuşmayı heyecanla bekliyorsanız Google bu noktada sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

The Verge sitesinin bir Google temsilcisinden elde ettiği bilgilere göre Google’ın yeni başlatıcısı sadece Nexus 5’e özel olacak. Google başlatıcı ile yeni bir Google Now uygulamasına da yer veren arama motoru devinin böyle bir yaklaşım içerisinde olmasına anlam verilemiyor. Galaxy Nexus için resmi güncelleme desteğinin kesilmesi sonrası büyük tepki alan Google’ın bu yaklaşımı da elbette kullanıcılardan bir hayli tepki alacaktır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Samsung, Sony, HTC ve LG gibi Android üreticilerinin en güncel başlatıcı uygulamasını amiral gemi modellerinde yer veriridi. Kullanıcılarına saf Android deneyimi yaşatan Google görünüşe bakılırsa Nexus cihazlar donanımdan ziyade yazıılımsal farklar da oluşturmak istiyor.

Konuya ilişkin Google tarafın resmi bir açıklama yapılır mı bilinmez. Nexus 4 için yayınlanacak Android 4.4 güncellemesi sonrasında durum daha net anlaşılacaktır. Google belkide başlatıcı uygulamasını Google Play’de resmi olarak sunabileceği de konuşuluyor.

kaynak: Android.gs

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir