Görev Sonlandırıcı (Task Killer) Uygulamalar Pil Ömrünü Nasıl Etkiliyor

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Kuşkusuz birçok Android işletim sistemli cihaz kullanıcısı, görev sonlandırıcı ya da görev yöneticisi türündeki uygulamalardan birini kullanmıştır. Aslında bu tür uygulamalar, kapanmayan herhangi bir işlemin sonladırılarak tekrardan doğru bir şekilde açılabilmesi ya da geliştiricilerin uygulamaları istedikleri gibi yönetebilmesi için yayınlanmışlardır. Fakat gerek eski Android versiyonlarındaki kronik yazılımsal problemler, gerekse hızla popülerleşen akıllı telefonların düşük pil ömrüne alışamayan tüketiciler Task Killer uygulamalarını pil ömrünü arttırmak için kullanmışlardır. Peki ama görev yöneticileri pil ömrünü gerçekten olumlu yönde etkiliyor mu?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Şimdilerde kullanıcıların büyük çoğunluğu Task Killer uygulamalarının enerji tasarrufu sağlayarak cihazın daha uzun bir pil ömrüne sahip olmasına katkı sağladığını düşünüyor. Maalesef geliştiriciler de tüketicilerin bu düşüncesini herhangi bir somut bilgiye dayandırmaksızın desteklemişlerdir.

Bu türdeki uygulamaların büyük ilgi görmesiyle birlikte pil ömrüne sağladığı yarar da somut verilerle test edilmeye başladı. Güvenilir kaynakların yayınladığı testler, geliştirici ve tüketicileri saran genel kanıdan çok daha farklı bir şekilde sonuçlandı.

PCWorld sitesi; HTC EVO 3D, HTC Sensation 4G, HTC Thunderbolt, Motorola DROID Binoic ve Samsung Galaxy S II akıllı telefonlarını Task Killer uygulamalarının pil ömrüne katkısını somutlaştırmak için 6 kez test etmiş. Testlerden üçünü Görev Sonlandırıcı uygulama kullanarak, üçünü ise kullanmadan gerçekleştirmiş.

Cihazları 4G LTE iletişim teknolojisini kullanarak, en yüksek parlaklık seviyesinde bir video döngüsünü açık bırakarak pilleri tükenene kadar kaydettikleri sürelerle karşılaştırmış. Görev sonlandırıcı uygulamayı da, açık olmayan ama arka planda hafızayı meşgul eden uygulamaları her 30 dakikada bir sonlandıracak şekilde ayarlamış.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Screen Shot 2011 11 28 at 4.19.37 PM

Sonuçlarak yukarıda da göreceğiniz gibi, en yüksek artış %4.2 ile HTC EVO 3D’de, en düşük sonuç ise; %0.5 düşüş ile Samsung Galaxy S II’de alınmış. Android Market’in belki de en çok tartışılan uygulama türü olan Task Killer’lar için tabiki bu son söz değil. Sadece bir teste göre durumu değerlendirmek pek adil olmayacaktır. Ama yine de görev yöneticilerinin yüksek enerji tasarrufu sağlamadığını kesin bir şekilde ifade edebiliriz.

Uygulamaları sonlandıran görev yöneticileri yerine, cihazın kullanılmayan özelliklerini minimum enerji tüketim seviyesine çeken enerji koruyucu Juice Defender gibi uygulamaları kullanmanın pil ömrünü arttırmak için daha mantıklı olacağını söyleyebiliriz. Hiç değilse bu yazıyı okuduktan sonra, sisteminizdeki tüm işlemleri sonlandıran bu görev yöneticilerini kullanarak cihazlarınızı yormayın.

Android işletim sistemi, artık eski versiyonlarında olduğu gibi bir takım yazılımsal sorunları olan bir mobil platform değildir. Yani uygulamaları sizin ya da başka bir uygulamanın yönetmesine ihtiyacı yoktur.

PCWorld’ün bizlere sunduğu bu testlerin ardından sizler Task Killer uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kaynak: PCWorld

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak