Android L- Android KitKat Karşılaştırması [Fotoğraf ve Video]

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Google, Android L’nin önizleme sürümünü Nexus 5 ve Nexus 7 için yayınladı. Geliştiricilerin yanı sıra ROM yükleme konusunda tecrübeli birçok kullanıcı Nexus cihazlarında Android L’yi tecrübe etmeye başladı. Kısa süre içerisinde farklı marka cihazlar için de Android L tabanlı ROM’ların hazırlanması bekleniyor.

Android L henüz kararlı bir yapı sunmasa da, kullanıcılardan gelen yorumlara bakıldığında günlük kullanım için gerekli olan tüm işlevler çalışır durumda. 64-bit desteği, arayüzde radikal değişim, materyal tasarım anlayışı, bildirimler tarafında sağlanan gelişmeler, pil verimliliği, ART sanal çalışma motoru ve klavye gelişmeleri Android L’de şu an hatırladığımız yeniliklerin başında geliyor. 5000 yeni API’nin sağlandığı yeni sürümün resmi dağıtımının sonbaharda yüksek olasılıkla yeni bir Nexus akıllı telefonla olması bekleniyor.

Android L’nin Nexus 5’e yüklenmesiyle arayüzdeki sağlanan bazı değişimler Android KitKat ile karşılaştırıldı. Bu karşılaştırma ile arayüzdeki değişim daha net görülmektedir. İlk olarak Nexus 5’in kurulum sürecine baktığımızda; bu bölümün değişmediği görülüyor. Bu kısımda sadece Android L’de yeni bir yazı türü benimsendiğini söyleyebiliriz.

1İkinci karşılaştırmada arka planın değiştiğini görüyoruz. Holo’da karanlık bir arka olan tercih eden Google, Android L’de ise gri renk arka plana yer veriyor.

2

Bildirim panelinde kart görünümlü yapı sebebiyle önemli bir revizyonun sağlandığını görüyoruz.

3

Ayarlar menüsünde radikal bir değişim söz konusu. Animasyonlu Ayarlar menüsü Android L ile daha yumuşak, sade ve modern bir görünüme kavuştu.

45

Android L kilit ekranda kamera kısayolunun yanına çevirici uygulaması da ekleniyor. Alt kısmı Sense 5.0 kilit ekranını hatırlatıyor. Kilit ekranda widgetlar yer almazken, bu bölüme bildirimlerin görüntülenmesi eklenmiş.

6

Android KitKat ile değişen arama ekranı, değişimini Android L’de de sürdürüyor. Üst kısımda sekmeli bir yapı bizleri karşılarken, arama ekranında daha hoş bir tasarıma büründüğünü söyleyebiliriz.

7

Bildirim ekranı da büyük orada değişiyor. Parlaklık ayarı direkt elimizin altında. Fayanslı bölümler yerine kısayollar bir alan üzerine dağıtılmış. Ayarlar menüsü ekranın üst tarafına alınmış.

9

Pil menüsü de yine Android L ile değişen bölümlerden. Goole bu bölümde ilk ekranda pil kullanım grafiğine yer veriyor.

10

Ayrıca alt bölümde Android L-Android KitKat yüklü Nexus 5 karşılaştırmasına göz atabilirsiniz.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!