GSM Şebekelerinde Dolaşan Zararlı Yazılımlar

GSM Şebekelerinde Dolaşan Zararlı Yazılımların ABD ve Birleşik Krallık’la Bağlantısı Var!

Andronova

Dünyanın belki de en çok tanınan güvenlik ve virüs engelleme programlarının dağıtıcısı Symantec şirketinden yapılan açıklamaya göre “Birçok araştırmacı özellikle GSM operatörlerinde aktif olan Regin Spyware‘in (Regin casus yazılımı) devletlerin gözetimi için yazıldığını tespit etti.”

GSM Şebekelerinde Dolaşan Zararlı Yazılımlar

Kaspersky Laboratuvarları ve Wired da bu süper sofistike yazılımın Belçika GSM Operatörü Belgacom’a ve kriptocu Jean-Jacques Quisquater’e sızmak için kullanıldığını tespit ettiklerini bildirdi. Yapılan açıklamaya göre noktalar birleştirildiğinde ABD’nin NSA ve Birleşik Krallığın GCHQ teşkilatlarına ulaşmak hiç de zor olmamış.

Araştırmalarda ortaya çıkan neticelerde teşkilatların Regin‘i kullanarak hedeflerine ulaştıkları tespit edildi. Ayrıca 2011 yılında Avrupa Komisyonunun hacklenmesiyle ilgili olarak da izlere rastlandığı ve hack olayından bu teşkilatların sorumlu olabileceğine dair kanıtlar ortaya çıktığı dile getirildi. Komisyonun güvenlik şefi 2011’deki casus yazılım saldırısının Regin‘le tamamen aynı olmasa da kod serilerinin çoğunun benzerlik gösterdiğini söyledi.

regin-malware-keeps-its-origin-secret-see-list-countries-under-vicious-attack

Kaspersky‘nin açıklamalarında Regin‘in yalnızca GSM operatörlerine bağlı olarak çalışmadığını Orta Doğu’da adı saklı tutulan bir bölgede kurulan şebeke ağında da kullanılıp tüm sistemi etkilediği duyuruldu. Bu ağın halen aktif olduğunu ve kullanıldığını biliniyor. Bütün bu haberler Edward Snowden‘in açıklamalarını bize hatırlatıyor. ¨NSA bazı ülkelerdeki tüm telefon görüşmeleri takip eder.¨

Firmaların tespitlerine göre hem Amerikan hem de İngiliz istihbarat birimleri sadece casus yazılımları kullanmakla kalmıyorlar, sadece bu iş için casus yazılım üretme faaliyetinde de bulunuyorlar.  Erişimiçi gözetimin artarak büyüdüğü bu günlerde Amerikan ve İngiliz hükümetlerinin casus yazılımları sadece nadiren olağanüstü olaylarda kullanmaktan ziyade cephanelerinin doğal bir parçası olarak gördükleri anlaşılıyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.