Güncelleme yada Güncelleyememe; İşte Tüm Mesele Bu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil sektörde güncelleme sorunları sadece Android‘te yaşanıyor. iOS 7 ilk çıktığı dönemde tek çekirdekli işlemcisi ve 512 MB Ram’i ile iPhone 4 bu işletim sistemini taşıyamaz duruma gelmişti. iPhone 4’e iOS 7’nin kırpılmış bir versiyonu gelmiş olsa da daha fazla kırpılmaya ihtiyacı varmış gibi görünüyordu. iPhone 4 kullanan 3 arkadaşımın bana telefon edip “telefonu eski sürüme döndürmek istiyorum nasıl yapabilirim” diye sormalarının ardından gerçekten bir sorun olduğunu anlamıştım. O dönemde iPhone 4 iOS 7.0.1 ile gerçekten çok kötü çalışıyor ve takılmalara sebep oluyordu. iPhone 4’ün 250 TL’ye satılan Android telefona döndüğünü kendi gözlerimle görmüştüm.

teknik destek

iOS 7.0.3 güncellemesi telefonlara geldiğinde arkadaşlarımı arayarak telefonlarına güncelleme yapmadan evvel telefona format atmaları gerektiğini ve daha sonra güncelleme yapmalarını istedim. En son güncelleme ile birlikte Apple iPhone 4’ler için büyük bir iyileştirme yaptı ve gördüğüm kadarıyla şu anda iPhone 4 için bir sorun görünmüyor. Apple bazı animasyonları ve 3D görünümü sistem içinden kapatarak performans arttırımı sağlanmış. Bu da oldukça kabul edilebilir bir süreç gibi görünüyor. Sizinde iPhone 4 telefonunuz varsa yada aynen böyle performans kaybından şikayetçi tanıdıklarınız varsa bu yöntemi denemelerini tavsiye edebilirsiniz.

iphonehacks’in haberinde Android ve iOS işletim sisteminin kullanım oranları gösterilmiş. Bu grafiğe göre Google‘ın en son mobil işletim sistemini tüm Android telefonlar içindeki kullanım oranı %1,1 iken , iOS işletim sisteminin son sürümünün kullanım oranı ise %74 oranında. %22’lik bir kesim var ki onlar halen iOS 6.x.x sürümünü kullanıyorlar. Bunun sebebi ise bu cihazların JailBreak yapıldığından dolayı  kullanıcılar tarafında  güncelleme yapılmıyor oluşudur.

%74’e karşıkıl %1,1’in normal bir süreç olduğunu söyleyenleriniz  tabii ki olacaktır. Hatta kendi telefonlarının Android 4.4 KitKatt’ı hak etmediğini düşünenleriniz de olabilir ama bence işin gerçeği böyle değil. Ben bir Note 2 kullanıcısı olarak yıllardır 4.1.2 kullanmaktan sıkıldım. Dün itibari ile telefonuma Android 4.4 Kit Kat yükledim, sırf merak ettiğimden dolayı ama sürüm şu anda Alfa seviyesinde olduğu için telefon etme özelliği çalışmadığı için tekrar 4.3’e (unoffical) geri döndüm. Bir süre KitKat’lı telefonu kullandım ve Note 2’ye tekrardan aşık oldum. 

Android işletim sistemi kullanan her kullanıcının 4.4 KitKat sürümüne mutlaka ihtiyacı var. Android 4.3 ile stabilite konusunda doğru yolda giden Google 4.4 KitKat ile resmen çağ atlamış gibi görünüyor. Bu işletim sisteminin özellikle Nexus 5’te nasıl göründüğünü çok merak ediyorum. Bu Romu denemek isteyenler buradan Romu indirip youtube videosunda görüldüğü gibi yükleme yapabilir. Bunun gibi bir işlemi hiç yapmadıysanız lütfen bu tarz işlemleri telefonlarınız da yapmayın. Geri dönüşü olmayan zararları telefonlarınıza verebilirsiniz ama Android 4.4 KitKat mükemmel görünüyor bunu da belirtmekte fayda var.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!