Hacamat zayıflatır mı? Hacamatın faydaları neler?

Hacamat zayiflatir mi Hacamatin faydalari

Hacamat zayıflatır mı? Bu soru gibi kim bilir kaç soru daha Hacamat için sorulmuştur. Daha çok ağrılar için tercih edilen bu yöntemin bir çok rahatsızlığın şifası için kullanıldığını biliyoruz.

Andronova

Hacamat Arapça kökenli bir kelimedir ve emmek, kan almak anlamlarını taşımaktadır. Hacamat uygulaması ağrısınız, acısız yatak istirahati gerektirmeyen alternatif tıp yöntemlerinden biridir. Vücudun belli kısımlarına kupa çekilerek ve bu kısımlara ince çizikler şeklinde kesiler atılarak içerideki pis kanın dışarı atılmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir. Kan aldırmak ile hacamat yaptırmak karıştırılmamalıdır. Kan aldırmak damardan kanın dışarı alınmasıdır. Hacamat ise kılcal damarlarda bulunan kirli kanın vücuttan çıkarılmasıdır.

Hacamatın Tarihçesi

Hacamat tedavisinin geçmişi en az 5 bin yıl olarak bilinmektedir. Birçok eski medeniyetlerde hacamat tedavisi hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Tarih araştırmalarında ortaya çıkan en eski tıp evrakları olan Eber Papirüsler de hacamat tedavisinden söz edilmektedir. Hipokrat ve Galen gibi eski çağların tıp bilim insanları hacamat tedavisini uygulamışlardır.

İslam’da Hacamatın yeri

Hz. Peygamber yaşamı boyunca birçok kez hacamat yaptırdığı bilinmektedir. Hacamat tedavisi hakkında birçok Hadis-i Şerif bulunmaktadır. Hadis-i Şeriflere örnek olarak Tirmizi Hadis kitabında geçen “Miraçtan inerken hangi melek cemaatine rastlasam, ‘Ey Muhammed! Ümmetine hacamat olmalarını emret’ dediler” Hadis-i Şerifi gösterilebilir.

Hacamat zayiflatir mi
Hacamat zayıflatır mı? Hacamatın faydaları neler?

Hacamatın faydaları nelerdir?

Hacamat Tedavisi ile vücutta biriken kirli kan, toksinler, ağır metaller ve kullanılan ilaçların kalıntıları kan ile birlikte vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır ve bu sayede;

 – Bağışıklık sistemi için güçlendirici ve vücut direncini arttırıcı bir özelliği var.

 – Vücudumuzda oluşan ödemlerin atılmasına yardımcı olmaktadır.

 – Dikkat eksikliği ve unutkanlığı tedavi etmektedir.

 – Görme kabiliyetimizi iyileştirmektedir.

 – Damarları temizlediği için kolesterol rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.

 – Uyku bozukluklarına iyi gelerek uyku düzenini sağlamaktadır.

 – Vücudumuzdaki zayıf organ fonksiyonlarını tedavi etmektedir.

 – Cilt rahatsızlıklarını önlemede etkili olmaktadır.

 – Kan hücrelerini uyararak kan yapımını tetiklemektedir.

 – Oluşan şiddetli diş ağrılarına iyi gelir ve diş tedavisindeki iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

 – Mutluluk hormonu salgılamasına yardımcı olur ve depresyon rahatsızlıklarına yardımcı olmaktadır.

 – Pıhtıları erittiği için varis oluşumunu engeller.

 – Her türlü ülser rahatsızlığına iyi gelmektedir.

Hacamat zayıflatır mı?

Hacamat tedavisi uzmanlar tarafından birçok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilse de yağ yakımı ya da metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmamıştır. Bu sebeple kilo vermek isteyen kişilerin ilk olarak sağlıklı beslenmesi ve hareketli yaşam tarzını benimsemesi ve zayıflama yöntemi olarak hacamat tedavisini seçmemeleri daha doğru olacaktır.

Hacamat nasıl yapılır?

Hacamat tedavisi yapılacak olan kısım belirlendikten sonra üst deri neşter yardımı ile kesik atılır. Kesik atılan derinin üstüne vakum özelliği bulunan bir bardak yerleştirilerek pis kandan vücut arındırılmaktadır. Günümüzde sadece hacamat tedavisi yapan sağlık bakanlığı onaylı klinikler bulunmaktadır. Ancak hacamat tedavisi alternatif tıp olarak köklü bir tedavi yöntemi olduğu için ülkemizin çoğu bölgesinde hacamat tedavisi evlerde de yapılmaktadır.

Hacamat Tedavisini Kimler Yaptıramaz?

Hacamat tedavisini kalp pili olanlar, kemoterapi görenler, panik atak rahatsızlığı olanlar ve kan tutması olan kişiler yaptırmamalıdır.

Sonraki öneri: Check-in sağlık bilginizin paylaşımına onay verme

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın