Hackerlar 4 Milyona Yakın iTunes Hesabını Hacklemiş Olabilir!

Son zamanlarda sıklıkla paylaştığımız popüler internet servislerine ait kullanıcı hesaplarının hacklenmesi haberlerine bir yenisi daha eklendi. Daha önce de servisleri hacklenen Apple‘a ait bu sefer de iTunes‘un hacklendi haberi internete sızdı.

Andronova

Salı günü internete sızan habere göre, iTunes‘taki 3.887.882 kullanıcı hesabının bilgileri ele geçirildi. Kullanıcı adı ve şifrelerin bulunduğu veri tabanı, Pastebin.com ve bazı diğer sitelerde paylaşıldı. Şuanda yüklenen tüm kayıtlar silindi, ancak tekrar eklenip eklenmeyeceği meçhul. Paylaşılan hesap verilerine ait bazı istatistikleri aşağıda görebilirsiniz.

Yayınlanan hesap bilgilerinde en çok aşağıdaki şifre kombinasyonları yer alıyor:

38c334bab36244e7a7c0cd60e79a3acb

Buradaki bir çok şifre bir hayli meşhur ve her geçen yıl popülaritesi artıyor. Positive Technologies’in incelemesine göre, şifre olarak kullanılan “123456”, 2013 yılı itibariyle, sistem yöneticileri arasında bile en popüler şifre olmuş durumda. Paylaşılan iTunes hesaplarında Hotmail kullanıcıların sayısı ise dikkat çekiyor.

Aşağıda yayınlanan iTunes hesapları için kullanılan email servislerine ait verileri görebilirsiniz:

96858762dccd49318f5c457875e36a81

Şuanda bu konuda henüz resmi kaynaklardan gelen bir bilgi yok. Ve bunun yeni bir açık olup olmadığı veya yayınlanan 4 milyona yakın hesap bilgilerinin geçerliliği konusunda da net bilgi yok. Ancak son zamanlarda  haberini yaptığımız popüler e-posta servislerinin, iCloud, Snapchat gibi milyonlarca kişinin yer altığı projelerde kayıtlı milyonların hesap bilgilerinin paylaşılması, bizleri internette güvenli miyiz sorusunu düşünmeye zorluyor!?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.