Hangi Telefonu Alsam Diyorsanız Peki Beklentiniz Nedir?

Andronova
3 Minimum Okuma

Android ve iPhone akıllı cep telefonlardan beklentiniz nedir? Bir telefonda nelere dikkat edersiniz! Telefonda sizce hangi özelliklerin olması gerekir? 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bazen hayatımızda aileden çok, akıllı cihazlar ve sosyal paylaşım sitelerinin yer aldığı kanıtlanmış bir tezdir. Facebook, Twitter ve Whatsapp uygulamasının yüklü olmadığı akıllı telefon neredeyse yok denilecek gibi.

Peki bunların dışında siz akıllı telefonlardan beklentiniz nedir? Telefonda video izlerken veya oyun oynarken donmasın, kamerası kaliteli olsun ve şarjı kullanım süresi uzun gitsin….

İnternete aşina olan kuşağın neredeyse tamamına yakını bir ya da birden fazla teknobloğu takip ediyor. Hatta z kuşağının ötesinde orta yaş ve üstü sayılabilecek geniş bir kitle de iş dünyasının vazgeçilmezi haline gelen cep telefonlarını oldukça etkili bir biçimde kullanabiliyor. Ben aşağı yukarı 2008 yılından bu yana teknoloji siteleri ve özellikle cep telefonu – bilgisayar haberlerini barındıran yerli yabancı web sitelerini takip ediyorum. Söylemeye pek gerek yok ama o zamandan bu zamana muazzam değişiklikler oldu, kısaca maziye dönecek olursak:

Büyük antenli cep telefonları, büyük antensiz telefonlar, küçülme modası ve neredeyse avuç içine saklanabilecek telefonlar, dokunmatik telefonlar, wap – mms – 2g – 3g – 4.5g teknolojileri, büyüme modası ve phabletler,  üstün kalite lensli cep telefonları vb… Belki arada atladığım sizler için önemli olan teknolojik gelişmeler de vardır…

Android ve iPhone akıllı cep telefonlardan beklentiniz nedir? Bir telefonda nelere dikkat edersiniz! Telefonda sizce hangi özelliklerin olması gerekir?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Acaba elinizdeki cep telefonunu ihtiyaçlarınızı karşılamadığı için mi? Yoksa tüketim toplumunun ve pazarlama stratejilerinin sizi yeni bir telefona ihtiyacınız varmış gibi yönlendirmesi neticesinde değiştirmek istiyorsunuz? Aslında bu soruyu yanıtlamak benim için oldukça güç…

Yoğun kullandığım uygulamalar? Whatsapp, SMS, Viber, Facebook, Skype, İnternet Gezgini, E-posta, arama yanıtlama sistemi…

Benim uzun vadede yeni bir telefon alacaksam arayacağım en önemli özellik uzun süreli dayanan şarj olacak şu hani eski kapaklı telefonlarımızda sahip olduğumuz, neredeyse haftalık şarj sürelerinden bahsediyorum. Sahip olunan teknolojiyle ve gelişen ekran çözünürlüğüyle her ne kadar zor gibi gözükse de pillerin güç ve boyut oranıyla ilgili yeni çalışmalar yapıldığı biliniyor. Böylece belki de 4k – 5k’lık cep telefonu ekranlarında bir kaç güne varan şarj sürelerine sahip olabileceğiz kim bilir?

Peki cep telefonları için hayal ettiğimiz ya da aradığımız en büyük özellik nedir? Ben geriye giderek düşündüğümde şarj probleminin en büyük sıkıntı olduğu kanısındayım. Nitekim yukarıdaki cihazların tamamı cep telefonunu gün içinde aktif kullanan kullanıcılar için en fazla 10-15 saatlik şart süresi demek…

Adı pek bilinmeyen bazı markaların cep telefonları, yukarıda belirtilen işlevleri yapmasına rağmen uzun şarj süresine sahip olabiliyor. Tabi kullanıcılar genelde bilinen markaları tercih ediyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bana sorarsanız cep telefonu ekranının 4k olmasındansa 4 gün gidecek şarjı yeğlerim… Elbette çizilmez ve kırılmaz bir ekran ve daha dayanıklı telefonlar da hayallerim arasında, böylece cep telefonlarının ekranına koruyucu yapıştırmak zorunda da kalmayız.

En son aldığınız cep telefonun size göre en önemli özelliği nedir? Bir telefonda bulunmasını istediğiniz özellikler nelerdir? 2016′ da hangi telefon markası dahi iyi olacak?

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir