HDMI nedir ve kablo çeşitlerine dikkat

Andronova
2 Minimum Okuma

HDMI ne işe yarar ve kablo özellikleri kısaca değindiğimiz yazımızda sorularınızı yorumlarla cevaplayacağız. 4K HDMI kablo alırken dikkat etmeniz gereken hususları araştırmanız önerilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

HDMI ne demek? HDMI yüksek çözünürlük içeriklerde ortam ara yüzüdür. Ses ve görüntü akış verilerini sıkıştırmadan dijital olarak transfer etmek amacıyla tasarlanmış bir kablo çeşididir.

2003 senesinde tasarlanmış olan hdmi genelde bilgisayarda, oyun konsollarında ve uydu alıcılarında tüm cihazları bir televizyona ya da bir ekrana bağlamaya yarayan ara bir kablodur. teknoloji geliştikçe yeni bir teknoloji girişimi olan hdmi standardı bir çok ayrıcalığa sahip. İğne adedi ve sıra sayısı bakımından dvi kablosu ile aynı özellikleri bulunuyor. En büyük üstünlüğü ise görüntü ve ses akışının tek bir kablo üzerinden sıkıştırma işlemi yapılmadan iletilmesidir. Yaklaşık olarak 5 bin hızlı bant genişliği ölçüsü ile görüntü aktarımı yapılıyor.

HDMI nedir ve kablo çeşitlerine dikkat

HDMI nerelerde kullanılıyor?

HDMI nasıl kullanılır? Vericiden alıcıya aktarılan görüntü transferi herkesin bildiği üzere s-video veya aşınmaz kablolar ile yapılamayan seviyelerde yüksek hızlı bant genişliğine gereksinim duyuluyor. Şuana kadar pahalı olan ve pek terci edilmeyen DVI yüksek kalitedeki görüntünün akışının taşınması amacıyla tek yöntemdi ancak sektörde farkı yeni anlaşılan ve terci edilen olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen HDMI görüntü ve ses transfer teknolojisi, zirvede yerini almaya hazır bekliyor.

HDMI kablosunun fiyatı nasıl? Kaliteli olan bir DVI türündeki kablonun fiyatı 100$ dolara kadar çıkarken, kolay yapısı ile ve tarız ile iki metrelik bir hdmi kablosunun tama olarak fiyatı 20$ dolar civarında. Hem de dvi kablosunda da uzun mesafeler ile transfer işlemi olmazken, hdmi kablosu kayıpsız olarak 15 metreye kadar görüntüyü ve ses aktarabiliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

HDMI kablo çeşitleri: HDMI kabloda çok çeşitli marka modellerden oluşmakta. Bazı kalitesi düşük kablolar görüntü kalitesini düşürebiliyor. Bundan dolayı almadan önce yorum ve şikayetleri inceleyiniz. Philips, Azemax, Paugge, Spigen, Platoon, Lotus, Dark, Next ve dahası… 


Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2018, 01:58

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir