Hem Facebook Hem Instagram Kullananlar Bu Yazı Sizin İçin!

Facebook hesabınızda gezinirken “People You May Know” (Tanıyor olabileceğiniz kişiler) uyarısıyla size sunulan hesaplar gözünüze aşina geliyor mu? Bunun çok mantıklı bir açıklaması var: Facebook son dönemde Instagram’da takip ettiğiniz kişilerin verisini çekiyor, aynı kişileri Facebook’da bularak eğer arkadaşınız değilse size öneriyor ya da bu kimselerin görsel ya da karakter özelliklerine benzer kişileri size arkadaş olarak eklemeniz için sunuyor. Özellikle Facebook ve Instagram hesaplarını birbirine bağlayan kişiler için sistemin bu bağlantıyı kurması hiç de zor olmuyor. (Facebook’un amacı daha fazla kişiyi birbiriyle arkadaş haline getirmek ve kişilerin aralarındaki paylaşımı artırarak Facebook’a akan veri yoğunluğunda artış sağlamak.)

teknik destek

Facebook’un kullanıcıların en çok ziyaret ettikleri arkadaşlarının fotoğraflarını harmanlayarak gerçekte var olmayan yüzler yarattığı ve bu yüzleri size özel sunulan(tıklamalarınız ve beğenileriniz doğrultusunda) reklamlarda kullandığı biliniyordu.

118601

Instagramı da satın aldıktan sonra benzer bir veri paylaşımı içine girmeleri hiç de şaşırtıcı değil. Nitekim sistemin amacı kişiler hakkında daha çok bilgi toplayabilmek. Bunu da paylaşımlarımızı artırmanın yollarını bularak ve hakkımızdaki verileri daha çok işleyerek gerçekleştiriyorlar.

Facebook’un sahip olduğu üç temel uygulama ile aslında bizi ne kadar iyi tanıdığını bir düşünelim: Facebook(Resimlerimiz, ilişkilerimiz, kimliğimiz, mesajlaşmalarımız, beğenilerimiz, olaylar karşısında verdiğimiz tepkilerimiz – yorumlarımız) + Instagram(resimlerimiz, takip ettiklerimiz, takipçilerimiz, beğenilerimiz) + Whatsapp(günlük mobil mesajlaşmalarımızın neredeyse %99’u ve artık pek çok telefon görüşmemiz de) :)) Şimdi X kişisi hakkında bütün bu bilgileri biraraya getirip kaydedelim işte size ¨Digital Persona¨ yani dijital kişiliğimiz.. Burada bir gariplik yok mu? Çünkü erişimiçi kimliğimiz izini geçtim haberimiz dahi olmadan pek çok defa kullanılıyor…

Önümüzdeki dönemde özel yaşamın gizliliği, kişisel verilerin korunması ve dijital kişiliğimizle ilgili olarak özellikle genç kullanıcıların bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesinin oldukça önemli olduğu kanısındayım. Bunun için başlangıç noktası İnternet okuryazarlığının geliştirilmesi olacaktır…

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!