HES sorgulamasında riskli uyarısından çıkma

Andronova
By Andronova
1 Minimum Okuma

HES sorgulamasında riskli olan kişinin karantina sürecinin dolmasıyla hala bu uyarının devam edip etmediğini merak edenler oluyor.

Sponsorlu reklam

HES kodu sorgulaması çok sayıda kurumda zorunlu hale getirildi ve karantina sürecinde riskli olarak görülen kişiler ilgili kurumlara girişi yapılmamakta. Bu gruba girenlerin sorduğu sorulardan biri karantina süreci bittiğinde otomatik riskli gruptan çıkıyoruz mu yoksa bir yere başvuru yapmamız gerekiyor mu oluyor. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bununla karşılaşanların bazıları yeni kod alarak bu uyarının kalktığını zannedebiliyor. Normalde en son aldığınız kod geçerli ve karantina süresinin dolmasıyla bu uyarının kalktığını belirtelim.

Sponsorlu reklam

COVID testi pozitif çıkanların karanti süresi eğer hastanede yatış varsa yani tedavi hastanede yapılmışsa 14 gün oluyor. Yok evde ise 10 gündür. Çocuklarda ise farketmiyor 14 gün uygulanmakta. Ev halkından en son kimin sonucu pozitif çıkmışsa bu dikkate alınarak ev halkının tamamı son teste göre karantina da kalıyor.

Söylenene göre virüs ilgili süre sonunda bulaşıcı özelliğini yitiriyor. Virüs bulaşan hastaların ciğerlerindeki duruma göre ayağa kalkması 8-15 gün ama tamamen toparlaması daha uzun sürebiliyor. Özellikle yaşlıların 30-45 gün bunun etkisinde olduğu söyleniyor. 

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

HES sorgulamasında riskli uyarısından çıkma

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak