Hizmet puanı nasıl arttırılır

Savaş Taşcıoğlu
Yazar Savaş Taşcıoğlu 4 Minimum Okuma

Memuriyette hizmet puanını arttırmaya yönelik paylaşımlar bu aralar gündemde yerini aldı. Özellikle öğretmenlerin hizmet puanı nasıl arttırılır sorusu daha sık karşımıza çıkıyor.

Ad imageAd image

Hizmet puanı yapılan işin kategorisine göre farklılık göstermelidir. Bir işin laikiyle yapılması ve liyakat esasları gözetilerek yerine getirilmesi hizmet puanına olumlu yansımaktadır. Geçen zaman ile birlikte verilen emek ilgili makamlarca değerlendirilir olumlu ve ya olumsuz yansıma kişi tarafına yansıtılır.

Hizmet puanını yükseltme Nasıl olur?

Birçok hizmet sektörü geniş kitlelerin beğenisini alma yaptığı işten memnun bırakma gibi amaçlar ilke edinirler. Bunları yaparken birkaç önlem ve ya tedbirler alırlar. Örneğin yaptığı işte müşterilerin takdirini alan garson patronu tarafından ödüllendirilir. Bir şirkette güzel işler başaran çalışan yılın elemanı seçilir. Bunun gibi örnekler çoğaltılabilir.

Kamu hizmeti puanları

Devlette görev yapan personel yaptığı işte başarı sağlayarak bulunduğu kurumdan puan toplayıp kademe atlar ve maaşına zam alabilir. Örneğin bir öğretmenin çalıştığı okulda öğrencilere verdiği donanımlı eğitim takdir toplarken, öğretmenin o okulda zamanla müdür olması hizmette aldığı puan ve yaptığı işin özverisiyle alakalıdır.

Temizlik işçileri hizmet puanı

Sokakları veya bulunduğu kurumun temizliğini yapan kişiler işlerini severek yapıp emek vererek hem temiz bir ortam yaratırlar hem de işlerine gösterdikleri gayretle güzel hizmet puanları almaktadırlar. Günümüz iş dünyasında temel amaç kitleleri etkilemek ve yapılan işten memnun bırakmaktır. Bunun için temizlik sektöründen diğer sektörlere çalışanlar arasında hep daha iyisini yapma ilkesi vardır.

Ad imageAd image

Hizmet puanı önemi

Hizmet edip yaptığı işten emekli olan kişi yıllarda geçse örnek gösterilir. Yaptığı işte aldığı puan ve bıraktığı iş kabiliyeti her zaman o işi yapan kişilere yol gösterici olmuştur. Böyle olunca hizmet puanı için değil sadece ileriye dönük birikim bu açıdan önemlidir. Yetkili merciler verilen hizmet puanını sadece o yılları değil ilerleyen yıllarda unutulmaması için kaydeder ve emek veren çalışanlarını hiç unutmazlar. Hal böyle olunca bir iş sadece para için ya da hizmet puanım artsın diye yapılmamalıdır. İşi severek yapıp en iyi şekilde yerine getirme beraberinde diğerlerini de getiriyor. Her zaman en iyisini en güzelini hedeflemek, yılmadan çalışmak, özveri göstermek verilen emeğin temel taşlarını oluşturur. Güzel düşünmek, iyi şeyler üretmek her koşulda çabalamak harika işleri ve müthiş hizmet puanlarını yansıtır.

Öğretmenlerin hizmet puanı

Yanlış hatırlamıyorsak 2020 yılında önemli bir güncelleme yapıldı. Sanırız pandemi ile yapılan bir güncelleme. Çok sayıda ek seçeneklerin oluştuğunu görüyoruz.

1- Yatılı bölge ortaokul ifadesi: Yatılı ya da pansiyonlu eğitim kurumlarında olarak güncellendi. Bu yerlerde belletici şeklinde görev yapanlara ek olarak puan verilecek.

2- İYEP’ de ders okutanlara aylık ek 0,5 puan verilecek.

3- Zorunlu öngörülen eğitim kurumlarında çalışanlara ek puan verilmesi kararı.

Ad imageAd image

4- Ulusal veya uluslararası araştırma projelerinde yer alanlara yönelik ek puanlar. Özellikle ilk üç’ e giren öğrencileri yetiştirenlere verilen ek puanlar.

Bu şekilde giden bir liste var.

Unutmadan sağlık hizmetlerinde görev alanlara yönelik e-devlet hizmet puanı sorgulama bağlantısını da aşağıya bırakıyoruz. Aynı puan sorgulamalarını e-devlet üzerinden araştırınız.

  • www.turkiye.gov.tr/saglik-hizmet-puani
Hizmet puani nasil arttirilir 1
Hizmet puanı nasıl arttırılır

Öğretmenlerde hizmet puanı nasıl arttırılır sorusunun daha kapsamlı cevabı güncel blog sayfasında yer almakta.

Takip etmek:
Teknoloji alanında uzun yıllar teknik personel olarak hizmet verdim. Web site yazarlığı ve editörlük hizmetine 2013 yılında başladım. Şu aralar hem kendi teknoloji haber sitemde hem Andronova' da makale yazarlığı yapıyorum. İlgi ve iş alanı: Bilgisayar ve mobil cihazlardaki genel sorunlara yönelik araştırma ve onarım, Aynı zamanda popüler operatörlerden birinin uygulamalarını inceleme ve raporlama.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir