HopTo Uygulaması ile Bulutlarda Office Keyfi

Andronova

Bulut bilişim, 2000’li yılların başında gelişim göstermiş ve kullanıcıların dosyaları yanında olmasa da basit bir arayüz ile bunlara ulaşabilmesini sağlayan bir teknoloji olmuştur. Bulut teknolojisi ülkemizde çok fazla kullanılmasa da bu gün büyük şirketler bile dünyanın en büyük bulut ağı firmalarına yılda yüz binlerce dolar ödüyorlar.

Son kullanıcı ise bulut bilişimi genellikle resimler ile belirlediğimiz klasörleri tuttuğumuz, telefon rehberi ve takvimimiz gibi kişisel bilgileri depoladığımız bir araç olarak kullanıyor. Özellikle Samsung ve HTC’nin Dropbox ile anlaşmaları çerçevesinde bu telefonları alanların 2 yıl boyunca 50 GB bulut alanları oluyor. Ben şu anda bütün resimlerimi ve videolarımı Dropbox hesabımda tutuyorum böylece ne silindi ne de kayboldu gibi bir derdim oluyor.

iOS platformu içinde yeni bir bulut bilişim uygulaması yayınlandı. HopTo adlı şirketin kendi adıyla çıkartmış olduğu uygulama “iPad için güçlü bir verimlilik uygulaması” olarak nitelendiriliyor. Bu verimlilik ise şöyle oluyor. Box, Dropbox, Google Drive gibi bulut hesabı olan kişilerin bulutta tuttukları dosyalarını tek bir arayüz üzerinde görmelerini ve bunların arasında arama yapabilmeleri sağlıyor. Bu dosyalar Microsoft Office uygulamaları ise (word, excell gibi) bunların üzerinde değişim yapmamızı da sağlıyor. Program ile dosyalarımıza erişip bunları düzenliyor ve sosyal ağlarda paylaşabiliyoruz. İstersek posta istemcisi vasıtasıyla mail atabiliyoruz. HopTo gerçekten çok kullanışlı bir program olmuş. Uygulamanın videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

BK-BPyTnOe0″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Nokia CEO’su Stephen Elop’un Microsoft CEO’su olduktan sonra özellikle Nokia ve iOS platformuna Office yazılımını getirteceğinin haberini buradan sizlerle paylaşmıştık ama Office telefonlarımıza ya da tabletlerimize gelene kadar düzenleme yapabileceğimiz uygulama budur diyorum. Program bu gün itibariyle ücretsiz olarak AppStore’da kullanıma sunulmuş. Tabletinizi sadece çocuğunuz oyun oynasın diye kullanmıyorsanız mutlaka edinmeniz gereken bir uygulama.

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir