HTC, Aylık Güvenlik Güncellemeleri İçin Gerçekçi Değil Dedi!

media 12619

Kısa süre önce Android işletim sistemindeki 950 milyon Android kullanıcısını etkileyen önemli bir güvenlik açığının ortaya çıkmasının ardından, Google başta olmak üzere birçok üretici, bundan sonra her ay güvenlik güncellemesi yayınlayacağını söylemiş ve Samsung, Sony, LG ve Motorola gibi firmalar bunu da yavaş yavaş hayata geçirmeye başlamışlardı.

Andronova

Bu konuda “Android MMS (Stagefright) Güvenlik Açığı Nedir ve Nasıl Korunulur?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

stagefright

Bir kaç gün önce yeniden ortaya çıkan Stagefright açığı, bu sefer de 1.4 milyar Android cihazını etkilemişti. Bu sefer, MP3/MP4 müzik ve video dosyaların açıklama (meta) verilerinde eklenen kod sayesinde, dosyalar açılınca aktif hale gelen açık, cihazın tarayıcısının kullanılabilmesine olanak sağlıyordu.

Açıklara karşı Google hızlı hareket ederek güvenlik güncellemelerini yayınlarken, diğer üreticiler ise bu konuda çok olmasa da geri kalıyorlardı.

Bu konuda açıklama yapan HTC‘nin ABD CEO’su Jason Mackenzie, Twitter hesabında paylaştığı mesajda, “çabalıyacağız, ancak her ay güvenlik güncellemesinin gerçekçi değil” şeklinde bir açıklamada bulundu.

htc-guvenlik-guncellemesi-aciklamasi

Gerekliliği bir tarafa, aylık güncellemelerin gerçekçi mi değil mi tartışılır tabi ki, ancak diğer üreticilerin bunu yapabilmelerinden yola çıkarsak, HTC burada kendi sorunlarını baz alarak biraz boş konuşmuş gibi gözüküyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın