HTC One ve Galaxy S4’ün Google Sürümleri Play Store’da Satışa Sunuldu!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Galaxy S4 ve HTC One’ın uzun süredir beklenen Google sürümleri Google Play Store satışa sunuldu. 16GB’lık Galaxy S4 için öngörülen fiyat 650 dolarken, 32GB’lık HTC One ise 600 dolarlık fiyatı ile Galaxy S4’ten daha ucuz bir fiyattan satışa sunuldu. Satın alım işlemleri sonrası siparişler 9 Temmuz’da kullanıcılara gönderilecek.

teknik destek

Telefonlarından donanımlarına değinecek olursak; HTC One tıpkı uluslararası versiyonda olduğu gibi 1.7GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 600 işlemci, Adreno 320 grafik birimi ve 2GB RAM’den güç alıyor. Galaxy S4 Google Edition’da yer alan donanım ise telefonun LTE (I9505) modelinde yer alan güç birimi ile aynı. Tekrar hatırlatmak gerekirse; 1.9GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 600 işlemci Adreno 320 grafik birimi ve 2GB RAM.

Telefonların Google sürümlerinde SIM ve bootloader kilitleri yer almıyor ve cihazlara sunulan güncelleme desteği Google tarafından sağlanacak. Söz konusu telefonlar Sense ya da ToucWiz arayüzlerini beğenenler için çok fazla anlam taşımayabilir ancak mevcut platformdaki en güçlü donanımları saf Android ile tecrübe etmek isteyeler için önemli bir gelişme.

HTC One Google Edition’da Sense 5 arayüzü yok. Haliyle telefonda Blinkfeed ve HTC Zoe uygulamalarının; Galaxy S4’te ise TouchWiz Nature arabiriminde yer alan yazılımsal desteklerin (akıllı bekleme, akıllı kaydırma vb.) tümü de Google sürümünde yer almayacak. Bunun yanı sıra her iki telefonda yer alan kızılötesi bağlantı özelliği de Google versiyonlarında yer bulmayacak.

Google için yeni bir tecrübe olarak görülen gelişmeye önümüzdeki günlerde Xperia Z ve Oppo Find 5 modellerinin de dahil edilmesi bekleniyor. Kullanıcılara bugüne kadar sunduğu telefon ve tabletlerde hem donanım hem de yazılım üzerinde söz sahibi olan Google söz konusu telefonlarla yeni bir oluşumun kapılarını aralıyor. Konuşmak için erken ancak Google’ın Android ekosisteminde tek bir arayüz oluşturmanın ilk adımlarını atıyor olabilir.

kaynak: Androidandme

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın