HTC One ve Sony Xperia Z2: Kısa Bir Stereo Hoparlör Karşılaştırması [video]

media 15427

Mobil Dünya Kongresi 2014 geride kaldı. Etkinlik kapsamında en dikkat çeken telefonlar kuşkusuz Galaxy S5 ve Sony Xperia Z2 oldu. Her iki telefon için ilk aşamada yapılan yorumları değerlendirecek olduğumuzda; Xperia Z2 için kusursuz bir telefon, Galaxy S5 içinse beklentileri karşılamayan bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Xperia Z2 elbette Galaxy S5 kadar satışlar elde edemeyecek ancak Sony’nin Xperia Z’den bu yana akıllı telefon kategorisinde gerçekleştirmiş olduğu çıkışı daha iyi bir noktaya getirecektir.

teknik destek

Xperia Z2 her ne kadar Xperia Z1 tasarımını devam ettiriyor olsa da, daha ince bir kasa ve daha ince çerçeve yapısıyla daha önce eleştirilen bazı noktalar giderilmiş. Donanım tarafında ise dopdolu bir telefon bizleri karşıladı.  2.3GHz frekans hızında çalışan dört çekirdekli Snapdragon 801, 5.2-inç boyutunda Full HD çözünürlüklü IPS LCD ekran, 3GB RAM, 16GB dahili depolama, 64GB’ye kadar microSD kart desteği, 20.7MP çözünürlüklü arka kamera ve 3.200mAh kapasiteli batarya öne çıkan detaylar.

Android 4.4.2 KitKat ve yeni nesil Xperia kullanıcı arayüzüyle çalışan Xperia Z2’de dikkat çeken önemli ayrıntılardan biri de  S Force Front Surround Sound adı verilen teknolojiyi beraberinde getiren ve ön bölüme konumlandırılan stereo hoparlörler oldu.

Ön bölüme yerleştirilen stereo hoparlörlere HTC One’dan alışığız. BoomSound adı verilen yenilikle mobil cihazlar içerisinde en iyi ses deneyimi sunan telefonlardan biri olmayı başaran HTC One sırf bu özelliğiyle birçok kesimin takdirini kazanmayı başardı. Geçtiğimiz yıldan bu tanıtılan akıllı telefonlara göz attığımızda hiç biri henüz ses deneyimi noktasında HTC One’ın eline su dökemedi. HTC, One modelinin ardından Butterfly S ve Desire S akıllı telefonlarda da stereo hoparlörlere yer verdi.

Xperia Z2’de ön bölümde alt ve üste yerleştirilen stereo hoparlörlere sahip. Telefon bu özelliği sayesinde oyun ve multimedya içeriklerde kullanıcılara iyi bir ses deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Alt bölümde yer alan videoda HTC One ve Xperia Z2’de yer alan stereo hoparlörlerin kısa bir karşılaştırılması yapılıyor. Mobil Dünya Kongresi sergi salonunda yapılan bu karşılaştırma elbette kesin bir fikir sahibi olmamızı sağlamıyor. Yine Xperia Z2’nin neler sunacağını şimdiden duymak açısından bir ön fikir veriyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın