HTC One’ın Satışa Sunulmasıyla Şirket Gelirleri Artış Gösterdi

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2011 ve 2012 HTC açısından mali sıkıntılarla geçti. Tayvanlı üretici kötü gidişe bir türlü dur diyemezken, her dönem elde edilen gelir miktarı bir önceki çeyreğe nazaran düşüş gösterdi. Şirket son olarak 2013 yılı birinci çeyrek mali raporunu kamuoyuyla paylaşmıştı. 3 aylık sürede 1.45 milyar dolarlık bir gelir elde edilirken, elde edilen net kâr ise 2.88 milyon dolar olmuştu. Söz konusu rakamı şirket açısından bir çöküş olarak değerlendirenler azımsanmayacak çoğunluktaydı.

Andronova

Bazı kesimler ise elde edilen mali tablonun normal bir sonuç olduğu ve süreci HTC One öncesi sessizlik olarak değerlendiriyordu. Mart ayı içerisinde birçok ülkede satışa sunulması hedeflenen telefon, ultrapiksel sensör ve alüminyum alaşımlı kasada yaşanan tedarik sıkıntısına takılmıştı. Bu durumda telefonun piyasaya bir ay geç çıkmasına sebep oldu.

HTC One’ın son bir ayda satışa sunulmasıyla birlikte HTC de nisan ayı mali tablosunu resmi siteden duyurdu. Mart ayında 540 milyon dolar gelir elde edilirken, telefon satışlarının başlamasıyla nisan ayında elde edilen gelirin 660 milyon dolar seviyesine çıktığı bildirildi. %23’lük bir artış dikkat çekse de 2012 yılı nisan dönemiyle bir kıyaslama yapıldığında %37’lik bir düşüş söz konusu. HTC geçtiğimiz yıl nisan ayında 1.2 milyar dolar gelir elde etmeyi başarmıştı.

HTC CEO’su Peter Chou, mayıs ve haziran dönemlerinde satışların giderek artacağı değerlendirmesinde bulunurken, ikinci çeyrek genelinde 2.4 milyar dolarlık bir gelir hedefi ortaya koydu.

kaynak: Androidcentral

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın