HTC Tarihini En Düşük Değerine Geriledi

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Tayvan merkezli teknoloji şirketi HTC aslında bir çok kullanıcının Android cihazlar ileilk kez tanışmasını sağlayan firma olmuştur. İlk Windows Phone telefonlara da yatırım yaparak ne kadar yenilikçi bir firma olduğunu 8X ve 8S modelleri ile bize göstermişti.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

HTC 2011 yılında One modeli ile ve daha sonra dünyanın ilk Full HD ekranlı telefonu Butterfly modeli ile sektöre yepyeni bir boyut kazandırmıştı. HTC Full HD ilk telefonu yapmayı başarsa da bunu global anlamda pazarlama becerisi gösteremediği için büyük satış rakamlarına maalesef ulaşamadı. HTC One X ise çıktığı dönemde gerçekten mükemmel bir telefondu fakat ısınması ve pilinin bir günü bile bitirememesi ile birlikte One X+ modeli ile kendini güncelleyerek One X alanlara da büyük bir kazık atmış oldu. Dolayısıyla bir çok One X kullanıcısı HTC’ye çok fazla kızmış ve şirkete tepki göstermişti. HTC One modeli ile sektöre inovasyon konusunda bambaşka bir hava getirmişti. Evet telefon alttan üstten biraz kalınlaşsa da Boom Sound özelliği gerçekten bambaşka bir deneyim sunuyor, Ultrapiksel kamera çok fazla konuşulsa da sonuçta bambaşka bir teknoloji olduğunu kimse tartışamaz. Tüm bunlara rağmen HTC sürekli aşağıya giden bir grafikle İron Man’ e para harcamaya devam ediyor!

HTC eski modellere bir türlü yazılım desteği sağlayamıyor, bir dönem neredeyse 6 ayda bir yaptığı yeni telefon çıkartma hastalığı kullanıcılarda HTC telefon alma korkusu başlattı. Samsung’ un elinde 2 farklı amiral gemisi varken (S3&Note2 ve S4&Note3) ve LG’de de, G ve G Pro modelleri varken  HTC yola hep tek tabanca devam etti. Önümüzdeki ay itibariyle HTC 6 inç boyutunda parmak izi kontrollü Snapadragon 800’lü ama yine Ultra Pikselli One Max telefonunu piyasaya sunacak. Telefonun görünüş olarak One’dan farklı bir tarafı yok. Dolayısıyla rakiplerinin süreli farklı farklı modellerdeki amiral gemilerine karşı yine şansı olmayacaktır diye düşünüyorum. 2011 yılında 38 milyar dolar seviyesine çıkan şirketin değeri bugünkü değeri 4 milyar $ seviyesine gerilemiş. Falcı değilim ama çok yakında Microsoft HTC’yi satın alırsa hiç şaşırmam; demedi demeyin.

ETİKETLİ:
Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak