HTC ve Nokia, Samsung-Apple Olma Yolunda İlerliyor!

blank

Mobil dünyasında fazlasıyla alışık olduğumuz Samsung-Apple patent davalarında durgun bir dönem yaşıyoruz. Her ne kadar sakin bir dönem yaşıyor olsak da, HTC ve Nokia arasında süren yargılamalar Samsung ve Apple’ın yokluğunu pek hissetmiyor. Geçtiğimiz günlerde İngiliz yargısı Nokia’ya ait bazı patentlerin ihlal edildiği gerekçesiyle One mini‘nin ülke genelinde satışına yasak getirmişti. HTC’nin itirazları neticesinde yasak kararı kaldırıldı ancak Tayvanlı üreticinin kısa süre içerisinde patent ihlaline acil bir çözüm üretmesi gerekecek.

teknik destek

Nokia ve HTC arasında devam eden yargılama süreci sadece İngiltere ile sınırlı değil. İkili arasında dünyanın birçok noktasında davalar devam ediyor ve son olarak Almanya’da Nokia lehine bir karar daha verildi. Almanya’da devam eden patent davası sadece bir ya da iki HTC telefonu ilgilendirmiyor. Nokia’ya ait USB iletişim patentinin ihlal edildiğine karar veren Alman yargısı Nokia lehine ihtiyati tedbir kararı çıkarttı. Üstelik bu patent ihlali HTC’nin Android ile çalışan tüm telefonları için geçerli. Verilen karar neticesinde HTC’nin Android‘li cihazları Almanya’da yasaklanabilir.

Patent ihlalinin diğer Android üreticileri tarafında da yapıldığına ihtimal veriliyor. Nokia, HTC karşısında kazandığı zaferden sonra bir dava da diğer üreticilere karşı açabilir.

Nokia alınan karardan haliyle memnun görünüyor, HTC tarafında ise patent ihlalinin bir an önce  olabiliyorsa yazılım güncellemesi, eğer bu mümkün görünmüyorsa lisans anlaşmasına giderek sorunu bir an önce çözmesi gerekecek.

HTC ve Nokia arasında dünyanın birçok noktasında patent davalarının hala devam ettiğini belirtelim.

kaynak: GSMArena

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!