HTC’nin 3. Çeyrek Mali Beklentileri, Samsung’u Pahalı Malzeme Kullanımından Uzaklaştırabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Samsung halihazırda mobil dünyasının bir numralı ismi ve son çeyrek itibariyle 71 milyon akıllı telefon satarak en yakın rakibi Apple’ı ikiye katlayarak önemli bir başarı gerçekleştirdi. Bu satışlarda kuşkusuz en önemli etken; kullanıcıların Galaxy S ve Galaxy Note serisini benimsemesi geliyor. Bunun yanı sıra  şirketin mobil dünyasında her seviye ve bütçeye sunduğu geniş ürün portföyü sayesinde geniş bir kesime hitap etmesi de rekor satışlarda etkin rol oynuyor.

teknik destek

Genel hatlarıyla ele alacak olursak, Samsung telefonları donanım anlamında mobil dünyasında sürekli üst sıralarda yer almıştır ve bu noktada kullanıcıları tatmin etmiştir. Ancak konu tasarım ve kullanılan malzemeye geldiğinde ise kullanıcılar uzun bir süredir hayal kırıklığı yaşıyor.

Yılın ilk yarısında HTC One gibi tamamı alüminyumdan oluşan şık bir telefon oluşturulması Samsung’un bu noktadaki zayıf yönünü bir kez daha ortaya çıkardı ve kullanıcılar, gerek forum sitelerinde ve sosyal medyada artık sesini daha fazla yükselterek Samsuung’un hem tasarım hem de kullanılan malzemede radikal değişikler yapmasını istedi.

Bu anlamda mayıs ayı içerisinde Güney Kore’de üst düzey yetkililerin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirilirken, toplantıda alınan en önemli karar ise Samsung’un “Design 2.0” tasarım anlayışını artık geride bırakacak olmasıydı. Yeni anlayışta “Design 3.0” benimsenecek ve projenin hayata geçmesi için 2014 yılı Galaxy S5 lansmanı beklenecek.

Önümüzdeki eylül ayında lansmanı gerçekleşecek Galaxy Note III modelinde tasarım ve kullanılan malzeme anlamında radikal bir değişiklik beklenmiyor.

2014 yılında tasarım anlamında bir farklılaşmaya gidilmesi bekleniyor. Peki ya kullanılacak malzemede Samsung cephesinden bir atılım beklenir mi? Konuya ilişkin farklı kesimlerden farklı yorumlar gelirken, SamMobile ise HTC’nin 3. çeyrek mali tablosunu gözler önüne sererek Samsung’un alüminyum ya da metal malzeme kullanımından uzaklaşabileceğinin altını çiziyor.

Tayvanlı üretici geçtiğimiz günlerde 3. çeyrek beklentilerini açıklarken, cihaz satışlarının arttığını ancak, elde edilecek kâr oranında ise zarar yaşanabileceğini belirtti. Bundaki temel etken ise maliyet giderlerinde görülen artış. Özellikle alüminyum kasa ve ultrapiksel sensörün kayda değer bir maliyete sahip olduğunu belirtiliyor.

Maliyet giderlerindeki ciddi artış Samsung’un alüminyum kullanımdan uzaklaştırabilir mi? Aslında evet uzaklaştırabilir. Şirketler her ne kadar kullanıcı memnuniyeti için var olsa da, öncelikli hedefleri her zaman daha fazla para kazanmaktır. Üstelik Samsung her çeyrekte bu geliri artırmayı sürdürüyor. Şirket son çeyrekte net kâr anlamında Apple’ı geride bırakmayı başarmıştı.

Bir diğer husus da şu ki; Samsung, HTC’den çok daha büyük bir şirket ve telefon için gerekli tedarikin büyük bölümünü kendi tesislerinden sağlayabiliyor. Bu da alüminyum kasanın şirkete çok fazla yük getirmeyeceği anlamını taşıyabilir.

Aslında Samsung’un karbon fiber üreticisi SGL Group’un %50’lik hissesini satın alması önümüzdeki dönem amiral gemilerinde kullanılacak malzeme hakkında net ipuçları veriyor. Yine de yaşanacak gelişmeleri bekleyip göreceği. Bu konuda sizin fikriniz ne?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın