Huawei 2013’te Rekor Kar Elde Etti!

Çin’li telefon üreticileri sektörün içinde olan bizleri bile hayretler içinde bırakıyor. Büyük üreticilerin 2014 yılı içinde sunacakları amiral gemisi modellerinde kullanılması öngörülen bütün donanımları Çin’li üreticiler telefonlarında kullanıyor. Hatta Tegra 4’lü bile telefon yapan Çin’li üreticiler Android ekosistemine resmen yön veriyorlar. Bu telefonların global satışlarının olmaması ise büyük bir handikap. Ülkemizde yurtdışından posta yolu ile telefon getirmek yasak ama yurtdışında oturan kişiler bu telefonları posta yoluyla ülkelerine getirtebiliyorlar.

teknik destek

Çinli üreticilerden Xiamoi MI3 modelinde şu anda dünyanın en güçlü mobil işlemcilerinden Snapdragon 800 MSM8974AB ve Tegra 4 CPU’sunu telefonlarında kullanıyor. ZTE NubiaS ile yine Çin’de büyük satış rakamlarına ulaşıyor, Vivo firması da bu yonga seti kullandığı telefonu Xplay 3S ile Çin pazarında en hızlıyı sunuyor. Huawei ,Honnor 3X ile dünyanın ilk gerçek 8 çekirdekli CPU’su MediaTek MT6592’yi telefonunda kullandı. Gionee Elife E7 telefonunda ise bir adım daha ileri giderek Snapdragon 800 MSM8974AC işlemcisini kullandı ki bu şu anda gelinen en son nokta olarak göze çarpıyor.

Gionee Elife E7 Xiaomi MI-3 ZTE Nubia S

Bu örnekleri arttırmak mümkün ama gerçek olan bir şey var ki o da Çin’li üreticiler bu pazarı resmen yönlendiriyorlar. Çin pazarının en büyük oyuncularından biri olan Huawei ise 2013 yılında hem satış hemde karlılık anlamında kendi alanında kırılması zor bir rekora imza attı. Huawei ülkemizde de kullanılan ağ ürünleri ile öne çıkan bir firmaydı. Ne zamanki cep telefonu işine girdi işte o noktadan sonra önlenemez bir başarıya sahip oldu. 2013 yılında karlılığını %40 oranında arttıran Huawei, gelirlerini % 8 arttırarak 39,4 milyar dolara yükseltmiş oldu. Huawei Başkanı Ren Zhengfei’nin 2018 yılında kullanılmaya başlanacak olan 5G şebekeleri üzerinde çalıştığı da gelen bilgiler arasında. Kısacası Çinliler yakın bir zamanda Güney Korelileri bu pazarın tek hakimi olmaktan uzaklaştırabilir.

Peki siz Çin’li üreticiler ve telefonları hakkında ne düşünüyorsunuz? En çok merak ettiğiniz telefon hangisi?

Kaynak: Bloomberg

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir