Huawei’in Honor 3X Telefonu ile “Gerçek” 8 Çekirdeğe Hazır Olun!

Andronova

Akıllı telefon piyasası kadar kendini çabuk yenileyen ve geliştiren bir sektör şu anda yok. Bu gelişimi ben bundan 3-4 yıl önceki ekran kartı gelişmesine benzetiyorum. O dönemde Ati ve Nvdia ardı ardına uçuk kaçık ekran kartları yaparak bir önceki nesile göre en az %30 performans farkları ortaya koyabiliyordu. Bu teknolojik gelişim aynı markaya ait kartların yeni nesil ile eski nesil kartların arasındaki performans farklarının azalmasına sebebiyet verdi. Eskiden büyük bir iştahla beklenen ekran kartı haberleri de yerini mobil dünyada ki CPU ve GPU haberlerine bıraktı.

Akıllı telefonlarda kullanılan işlemciler her geçen gün daha da güçleniyor. Samsung Galaxy S4 ile başladığı “8 çekirdek” yarışına Note 3 ile devam etmiş ve 4 adet A7, 4 adette A15 çekirdeklerinden oluşan hybrit bir yapıyı bizlere sunmuştu. Samsung’un bu 8 çekirdekli yapısı maalesef birlikte çalışmayan bir durumdaydı. Samsung 8 çekirdeğin birden aktifleştirileceğini söylemiş olsa da “termal” sebeplerden dolayı bu güncellemeyi Galaxy S4 ve Galaxy Note 3 sahipleri alamamışlardı.

Buna rağmen sektör entresan bir şekilde hem 8 çekirdek hemde 2K ekran çözünürlüğünü üreticilerden istiyordu. Tabii üreticilerde para kazanmak adına tüketicilerin isteklerini yerine getirmeye başladılar. 2014 yılı içinde çıkacak tüm Amiral Gemisi telefonların 64 bit ve 2K ekran çözünürlüğünde olmasına kesin gözüyle bakabiliriz.

Ucuz işlemciler yapan ve tüm dünyadaki akıllı telefonların %25’ine işlemci sağlayan MediaTek firmasının geliştirmiş olduğu MT6592 işlemcisini kullanan ilk telefon Huawei Honor 3X oldu. Düşük güç tüketimli Cortex-A7 yonga setinin tamamını kullanan bu işlemciye 700 MHz gibi çok yüksek saat hızında çalışan Mali MP-450 grafik birimi eşlik ediyor. 1.7 GHz ve 2.0 GHz hızlarında çalışması beklenen MT6592 özellikle oyunlarda çok üstün bir grafik sergileyecektir. Bunun en büyük sebebi de Honor 3X’in halen çok gereksiz bulduğum Full HD yerine 720p ekran ile bizlere sunulacak olması. Bu ekran çözünürlüğünde oyun deneyiminin nasıl olacağını görmek istiyorsanız aşağıdaki videoyu mutlaka izleyin.

Honor 3’ün genel özellikleri ise şöyle; 5.5 inç HD IPS+ ekran, 13 mega piksel f/2.2 diyafram aralığı, 2 GB Ram, biz Türklerinde Çinliler gibi çok sevdiğimiz çift hat, 3000 Mah batarya (bu tam kesin olmayabilir) gibi özellikleri olan telefonun 2014 yılının ilk çeyreğinde global olarak satılması planlanıyor. 280 dolarlık fiyat etiketine sahip olan bu telefonun ülkemizden bir üretici (mesela Vodafone, Ascend P6’yı getirdiği gibi) bu telefonu getirir de bizde sahibi olabiliriz.

_mJTGhR-mv4″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Kaynak: gsmarena

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir