IDC: Akıllı Telefon Sevkiyatı Artarken, Fiyatlarda ise Düşüş Yaşanıyor!

Veri ve analiz kuruluşu IDC akıllı telefon satışları ve fiyatlandırmaya ilişkin hazırlamış olduğu raporu kamuoyu ile paylaştı. Şirketin yayınlamış olduğu rapora göre 2013 yılında akıllı telefon sevikiyatı 1 milyarı bulacak. 2017 yılında ise bu rakam 1.7 milyar seviyesini yakalayacak.

IDC, akıllı telefon birim sevkiyatının artmasına rağmen kâr oranının değişmeyeceği bilgisini veriyor. Zira akıllı telefon fiyatları ucuzluyor.  2012 yılında bir akıllı telefon için ortalama 387 dolar ücret öndendi. 2013 yılına gelindiğinde ise bu rakam %12.8 oranında düşüş gösterdi ve 337 dolar seviyesine geriledi.

2017 yılına gelindiğinde ise bir akıllı telefon için ödenecek ortalama tutar 265 dolar seviyesine gerileyecek. Fiyatların gerilemesinde bütçe dostu telefonların önemli katkısı var. Tüketicilerde zaten bu yöne doğru bir eğişim içerisinde. Özellikle gelişmekte olan pazarlarda düşük bütçeli akıllı telefonlar oldukça revaçta. Motorola’nın Moto G modeli bu duruma  güzel bir örnek teşkil ediyor.

2013 yılında 1 milyar akıllı telefonun yarısında fazlası Asya kıtasında satılacak. Çin ve Hindistan gibi kalabalık ülkelerin yer aldığı kıtada bu durum şaşırtıcı olmasa gerek. En az telefon sevkiyatı ise Orta Doğu ve Afrika kıtasında gerçekleşecek.  1 milyar akıllı telefonun sadece 57.6 milyonu bu bölgelerde satılacak.

1

Alt bölümde yer alan tablolarda akıllı telefonların kıtalara göre fiyat dağılımına göz atabilirsiniz.

2

kaynak: idc.com

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir