IDC; Tablet Satışları 2017 Yılında Yavaşlayacak

Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

27 Ocak 2010 yılında sahneden iPad’i bizlere gösteren rahmetle andığımız Steve Jobs, “bu tarihten sonra her şey değişecek” sözüyle de tabletlerin nasıl bir popülerliğe geleceğini de öngörmüştü. Tabletlerin bu kadar sevilmesinin en önemli sebebi çocukların bu aleti çok sevmeleriydi. Hem ebeveynler hemde çocuklar için içinde içerik barındıran bu ekranlı kutuların şarj sürelerinin en iyi laptoplardan bile 4 kat fazla olması ise alınabilirliği bir üst seviyeye çıkarıyordu. Microsoft ve HP, geçtiğimiz dönemde Windows 8 satışlarının oldukça düşük olduğunu belirtmişlerdi. Tabii ki Windows 8 milyonlarca satıyor ama bu rakamlar kimsenin beklentileri değildi. Halen %56’lık kesim Windows 8’i hiç denememiş bile. Bir çok şirkette Windows 7 halen baş tacı olarak görülüyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Tabletlerin satış rakamları her geçen yıl bir önceki yıla göre katlanarak çoğalıyor ama IDC‘nin yaptığı analize göre 2017 yılında bu rekor büyümeler tek haneli rakamlara gerileyecek. Bunun sonucunda tabletler satılmayacak gibi bir düşünce olmasın ama bu yıl itibariyle 221 milyon satan tabletler 2017 yılına kadar yıllık 407 milyon satılmasını ön görülüyor. Kısacası insanların bu anlamda tablet doyumluluğu olacağını belirten IDC, bu noktadan sonra bir miktar satış rakamı azalacağını ve dünya çapında 2017 yılı içerisinde 386 milyon tablet satışının gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Buna en büyük sebepte telefonların artan inç boyutları. 6 inç telefona sahip bir  kişi neden 7 inç tablet alsın ki? Android eko sisteminde standartlaşan 5 inç ekran boyutunun önümüzdeki günlerde 5,5 inçe sabitleneceğini düşünüyorum. Yeni çıkacak Galaxy S5’in de 5,3 inç olacağı söylentiler arasında. Bu ekran boyutlarına sahip birisinin küçük ekranlı tablet alma alışkanlığı ve isteği zaten olmayacaktır. iPhone 6’nın da 5 inç cvarlarında bir ekran boyutuyla geldiğini düşündüğümüzde Apple iPad Mini’nin ipini çekebilir. Tüm bu sebeplerde tablet satışlarının durma belirtileri olabilir.

Kaynak: iPhonehacks

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ: , ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir