İddia: Google, Android 5.0’ı Düşük Donanımlı Telefonlarda

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

İddia: Google, Android 5.0’ı Düşük Donanımlı Telefonlarda da Akıcı Bir Şekilde Çalıştıracak

teknik destek

Mayıs ayında düzenlenen Google I/O etkinliğinde Android cephesinden yeni bir sürüm (Android 4.3) beklentisi hakimdi ancak beklenti şu an için boşa çıktı. Akabinde ortaya çıkan dedikodular haziran ayının ilk haftasını işaret etse de, Google cephesinden konuya ilişkin bir açıklama yapılmış değil.

Nisan ayı içerisinde ortaya çıkan bazı haberlerde Android 5.0’ın mayıs ayında tanıtılmayacağına, Android’in en güncel versiyonu olan Jelly Bean’in kullanım oranının henüz yeterli seviyeye ulaşmaması gerekçe olarak gösterilmişti. Bu noktada Android üreticilerini zorlamak istemeyen Google, Jelly Bean sürümleri olan 4.1 ve 4.2’nin daha yaygınlaşmasını bekleyecek.

Son gelen raporlar Android 5.0 diğer adıyla Key Lime Pie’ın ekim ayında tanıtılacağını ön görüyor. O ana dek Google arada Android4.3 sürümünü kullanıcılara sunabilir. Yeni bir Nexus cihazın yanı sıra Motorola cephesinde beklenen Moto X’in de benzer dönemde tanıtılacak olması Android 5.0 beklentisini daha da yükseltiyor. Android 4.0 ile tanıtılan Galaxy Nexus ve Android 4.2 ile tanıtılan Nexus 4’ün de aynı dönemlerde duyurulduğunu hatırlatalım.

Android’in yeni sürümünde arabirimde nasıl farklılıklar ön görülür bilinmez ancak son gelen iddialar Google’ın yeni versiyonda optimizasyon üzerine fazlasıyla kafa yoracağını ön görüyor. Sistem gün geçtikçe daha fazla RAM ve ROM ihtiyacı duyarken, bu noktada en güncel versiyon çoğu zaman giriş seviye telefonlarda yer bulmuyordu. 512MB RAM’e sahip telefonlar bugün için Jelly Bean güncellemesi için yeterli görülmezken, söz konusu RAM miktarı iOS ve Windows Phone 8 cephesinde ise sistemleri oldukça akıcı bir şekilde çalıştırmakta. Google da iddiaya göre aynı RAM miktarında Android 5.0’ın bile rahatlıkla çalışacağı optimizasyonlar geliştiriyor.

Sağlanacak gelişmeler olumlu yönde neticelenirse Android cephesinde bir devrim olarak değerlendirilir. Bu noktada ilerleyen haftalarda gelişmeler yaşanacağı düşünüyoruz.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın