İddia: Motorola, Dördüncü Çeyrekte Bir Nexus Telefon Duyurabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

2011 yılında Google bünyesine geçtikten sonra uzun süren bir yeniden yapılanma süreci başlatan Motorola, bu esnada küresel anlamda herhangi bir modelini satışa sunmadı. Tamamen akıllı telefon üzerine yeni bir strateji benimseyen mobil dünyasının köklü üreticilerin Motorola, Google tarafından mühendislerin de dahil olması ile en önemli atılımı olarak gösterilen Moto X modelini kısa süre önce resmiyete kavuşturmuştu.

teknik destek

Donanım noktasında kimi kullanıcılarda hayal kırıklığı oluşturan Moto X, bazı noktalarda özelleştirilebilir yapısı, Clear Pixel kamera ve yeni sesli komut asistanı ile dikkat çekmişti. Yine şirketin Qualcomm işlemciler üzerinde sağladığı optimizasyonlar neticesinde telefon için oluşturduğu X8 adlı özel işlemci kümesi de Moto X’in dikkat çeken noktalarından biri olmuştu.

Şu an için sadece Amerika’da satışta olan telefonun 16GB’lık modeli için 575 dolar, 32GB’lık modeli içinse 629 dolarlık bir fiyat benimsenmiş durumda. Tabii söz konusu fiyatları Play Store’da satışa sunulan Nexus 4   ile kıyasladığımızda neredeyse iki katına varan rakamlar karşımıza çıkıyor (Nexus 4 16GB 300 dolar).

Moto X cephesindeki asıl hayal kırıklığı ise telefonun Avrupa satışa sunulmayacak olmasıdır. Bunun yerine yine Moto X markası altında daha ucuz çözümlerin sunulması beklenirken, Moto X projesi ile yakından alakadar olan ve Google ile yakın ilişkiler içerisinde olan Taylor Wimberly (AndroidandMe eski editörlerinden) Google+ hesabı üzerinden yaptığı açıklamada ilginç bir iddiada bulundu.

Wimberly’e göre Motorola bu yılın son çeyreğinde bir Nexus telefon başlatacak ve bu modelin Moto X olmadığının altı çiziliyor. Heyecan yaratan bu gelişme sonrası Motorola’nın telefonda nasıl bir donanıma yer vereceği sorusu akıllara geldi.

Oysa şu ana dek yaşanan tüm gelişmeler Nexus 5’in LG cephesinden geleceğini doğruluyor ve hatta Nexus 5 teknik özellikler noktasında LG G2 modeline dayandırılacak ve geçtiğimiz yıl olduğu gibi telefon hem donanım hem de yazılım noktasında üst sınırı belirleyecekti.

Motorola cephesinden gelecek Nexus 5’in hangi özelliklere sahip olacağı bilinmiyor. Nexus 4’ün dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro işlemcisini göz önüne aldığımızda, daha güçlü bir işlemcinin yer alması ihtimaline kesin gözüyle bakılıyor ancak Google’ın Android 5.0’da sağlayacağı yeni kodlamalar sayesinde, işletim sisteminin en güncel versiyonunun düşük donanımlı cihazlarda dahi sağlıklı bir şekilde çalışacak olması ihtimali, Motorola cephesinden gelecek Nexus modeli için X8 işlemcisini ön plana çıkarabilir.

Sizce yeni Nexus hangi üretici tarafından oluşturulmalı, sizin bu konuda fikriniz ne?

ilgili>> AndroidandMe

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın