İki faktörlü kimlik doğrulaması açıkken telefon numaranı kaldıramazsın

Andronova
Andronova
5 Minimum Okuma

Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması açıkken telefon numaranı kaldıramazsın hatası çıkanların yapması gerektiği adımlardan söz edeceğiz. Zaten uyarıda ne yapılması gerektiğini kısaca belirtiyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Zaman zaman konu başlığına benzer sorunlar karşımıza çıkabiliyor. Örnek iki faktörlü kimlik doğrulaması kaldırdı diyor ama kalkmadı veya kalkmıyor sorunu görülebiliyor. Yazımızda birden fazla problem için ne gibi işlemler yapılabilir bundan söz edeceğiz.

İşlemlerden önce şunlara dikkat ediniz:

  • Sürekli aynı işlemleri yapan hesaplar kısıtlanabilir.
  • İşlemler sırasında sistemde aksaklıklar görülebilir. Böyle durumlarda çıkıp bir süre sonra denenmesi önerilir.
  • Genel olarak ağda problem var mı araştırmadan bir şeylerin yapılamaması önerilir.

Instagram uygulaması kullanıcılar için geliştirdiği özellikler ile bilinmektedir. Sürekli olarak yeni özellikler ve yeni içerikler ile kullanıcılarına güvenli bir ortamda eğlenme fırsatı oluşturmaktadır. Kullanıcıların hesaplarını güvence altına alabilmesi için Instagram iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliği sağlamaktadır. Kullanıcılar tarafından beğenilerek kullanan özellik bazı sorunlar yaşatabilmektedir. Bu sorunlar arasında genellikle kod gelmemesi veya kod geldiği halde kullanıcıya ulaşmaması sorunları olmaktadır. Bundan dolayı Instagram kullanıcıları iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini kapatmak istemektedir. Kullanıcılar kendileri iki faktörlü kimlik doğrulamasını aktif değiştirdiği gibi pasiflestirebilmektedir.

Ancak bazen her ne kadar Instagram kimlik doğrulaması uygulama üzerinden kaldırılsa da kullanıcılar hala kod gelmeden hesaba giriş sağlayamamaktadır. Bundan dolayı da Instagram kullanıcıları internet üzerinden bu sorun araştırarak çözüm üretmeye çalışmaktadır. Çözümü oldukça kolay ve basit bir işlemdir. Kullanıcılar farklı bir cihaz üzerinden tekrardan giriş sağlayarak iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini kapatma işlemini yapmalıdır. Böylelikle sorun çözülmüş olacaktır. Ancak yine de sorun devam ediyorsa Instagram sorun bildir kısmından kullanıcılar Instagram yöneticileri ile iletişime geçmelidir.

İki faktörlü kimlik doğrulaması ne işe yarıyor?

Oturum açmalarda kullanılan gelişmiş bir önlem sistemidir. Ağlar dışında bir çok uygulamada kullanıma sunulur. Bu ağında sunmuş olduğu bir özelliktir. Sosyal geliştiriciler hesaplarının çalınmasını önlemek amacıyla ve kullanıcılarının hesaplarını güvene alması için sunulduğu bir öneridir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Instagram kullanıcıları hesapları içerisinde yapacakları kısa ve basit bir işlem sayesinde iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini kullanarak hesaplarını güvence altına alabilmektedir. Ancak her ne kadar güvence altına almış olsa da kullanıcılar içinde bir hayli zahmetli bir iştir. Çünkü Instagram kullanıcıları hesaplarından çıkış yaptığı takdirde tekrardan hesaplarına giriş yapabilmek için telefonlarına veya mail adreslerine gelen kodu gitmeden hesaplarına giriş yapamamaktadır.

Yukardaki durumdan dolayı kullanıcılar bir müddet kullandıktan sonra iki faktörlü kimlik doğrulaması özelliğini kapatmak istemektedir. Genellikle kullanıcıların özelliği kapatmak istemesindeki sebepler ise kodun gelmemesi veya sürekli olarak kod ile uğraşmak istememelerinden kaynaklanmaktadır. Ağlar konforlu bir şekilde vakit geçirmeleri için birçok yeni özellik imkanı sağlamaktadır. Bundan dolayı da en çok kullanıcı kitlesine sahip olmaktadır. Lakin yanında çoklu kronik problemlerle karşılaşılabiliyor.

kimlik dogrulamasi acikken 1
İki faktörlü kimlik doğrulaması açıkken telefon numaranı kaldıramazsın

Instagram telefon numaranı kaldıramazsın hatası

İlgili ağ normalde kullanıcıya verdiği uyarı içerisinde ne yapması gerektiğini söylüyor. Kısaca iki faktörlü güvenliğin devre dışı bırakıldıktan sonra numara kaldırmanıza izin verilecek.

2 Faktörlü kimlik doğrulaması nasıl kapatılır adım adım aşağıya ekliyoruz. Sonrasında kaldıramıyorum sorununa yanıt vereceğiz.

  • Uygulamanın 3 çizgili alanından “Ayarlar” kısmına girin,
  • Yeni ekranda “Güvenlik” yazısına dokunun,
  • Gelen ekrandan iki faktörlü olan seçeneğe dokunun,
  • Numarayı değiştirmek istiyorsanız “Kısa mesaj” alanın geçin,
  • Burada numara değiştirmeyi yapabilirsiniz.

Numara girmenden kaldırmak için daha önce ekli olan giriş seçeneklerinden birinin ekli olup ve açık olması gerekiyor. Örnek e-posta ekli değilse ekledikten sonra deneyiniz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Numara kalkmıyorsa, farklı telefondan denenebilir. Bilgisayardan oturumunuzu açıp bir kaç deneme yapılabilir. Profilde bir şeyi değiştirmek istediğinizde hata veriyor mu diye test ediniz. İnternetin engeli durumlarından farklı bağlantılarla kontrol edilmesi gerekiyor.

Son bir önerimiz hesabın türünün değiştirilmesi. Örnek içerik üretici hesaba geçiş düşünülebilir. Uyarı kalktıktan sonra tekrardan eski türe dönersiniz. Herhangi bir şeyin silinmeyeceğini söyleyelim.

kimlik dogrulamasi acikken 2
İki faktörlü doğrulamayı kapatma

İçeriğimizdeki işlemleri uygulamanıza rağmen hala aynı sıkıntılarla karşı karşıya kalıyorsanız, üst resimdeki “Yardım” alanına girerek bildirimde bulunun. Ama önce kesinlikle tür değişimini yapınız

kimlik dogrulamasi acikken 3
Hesap türünü değiştirme bölümü

Instagram numara nasıl kaldırılır?

Instagram’ dan numara silme işlemi numara ekleme işleminden biraz daha karmaşıktır. Numara eklerken yaptığınız gibi Profil Resminize tıklayın veya dokunun. Eğer işlemi bilgisayarınızdan yapıyorsanız Profil resmi ekranın sağ üst köşesinde olacaktır, fakat eğer işlemi cep telefonunuz üzerinden yapıyorsanız profil resmimiz ekranın sağ alt köşesinde olacaktır. Çıkan ekranda numara eklerken yaptığınız gibi “Profili Düzenle” seçeneğine dokunun veya tıklayın. Şimdi karşınıza çıkan ekranda aşağıya doğru inin ve “Kişisel Bilgi Ayarları” seçeneğine dokunun veya tıklayın. Bu ekranda müdahale yapmadan önce hesabınıza doğrulanmış bir e-posta hesabı bağlı olup olmadığını kontrol edin.

Eğer hesabınıza doğrulanmış bir e-posta adresi bağlı değilse bir e-posta adresi ekleyin ve size e-posta olarak gelecek doğrulama kodunu kullanarak bu bağlantıyı doğrulayın.

Telefon numaranızı silmeden önce telefon üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneğini kapatmanız gerekmektedir. Bu seçeneğe güvenlik ayarlarından ulaşabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan ve doğruladıktan sonra telefon numarası seçeneğine tıklayın veya dokunun ve çıkan ekrandaki metin giriş bölümündeki telefon numaranızı silin ve gönder seçeneğine tıklayın veya dokunun. Ayrıca bilgisayar üzerinden bu işlemi yapmak için Profil Resminize tıkladıktan sonra ayarlardan telefon numaranızı direkt olarak silebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.