İkinci el ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma
What to consider when buying a graphics card

Ekran kartı alımlarında en sık sorulan sorular içerisinde marka, kaç GB, donanım uyumu ve hangi oyunları açıyor. Haberde birde ikinci el ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli bunu yanıtlayacağız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Çağımızın genel ihtiyacı olan bilgisayar kullanımı hemen hemen her kesimden insanı doğru ya da yanlışa yönlendirmektedir. Bu makalemde bilgisayarların önemli bileşenlerinden ekran kartı seçimi konusuna değineceğim.

Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Teknik tabirle GPU kısaltması olan (Graphics Processing Unit) grafik işlemci ünitesi olarak adlandırılır. Ekran kartları özellikle oyun ve çizim işlemi yapan kullanıcılar için önem arz etmektedir. Bu koşulda doğru ekran kartı seçimi, sizlere potansiyel bir performans sağlayacaktır.

Ekran kartları hakkında bilinmesi gereken temel etkenler vardır. Birincisi; ekran kartının Bellek Arayüzü Genişliği’ nin kaç bit olduğudur. Genelde 64 bit, 128 bit ve 256 bit yaygındır. 512 bit ekran kartları da mevcuttur fakat pek ekonomik sayılmazlar. İkincisi; Bellek Türü’ dür. GDDR olarak adlandırılan bellek teknolojisinin ise günümüzde 4 ve 5. versiyonlarının yaygın olarak kullanıldığına şahitlik etmekteyiz. Üçüncüsü; Temel Frekanstır ve aslında en önemli etkenlerden biri sayılabilir. MHz (Megahertz-saniyede bir milyon devir) birimi ile ifade edilen bu etmen; bir belleğin kaç MHz seviyesine kadar çıkabileceğini ve uygun değer seviyesinin miktarını ifade etmektedir. Bu niteliklerin yanı sıra unutulmaması gereken bir etmen de kaç Watt sistem gücüne ihtiyaç duyduğudur.

Sisteminizde bulunan PSU ( Power Supply-Güç Kaynağı) ne kadar yüksek değere sahipse, bu etmeni düşünmenizde aynı derece azalmalıdır.

Ekran kartında işlemci faktörü

Ekran kartları bir bilgisayarı zenginleştirebileceği gibi dar boğaza sebep olup işlem yapmanızı negatif yönde etkileyebilir. Bu sebep ile özellikle aynı işlemci mimarisine sahip cihazları kullanarak sistem toplamanızı öneririm. Amd işlemciye sahip bir bilgisayar ile Amd işlemci mimarisine sahip bir ekran kartı oldukça uyumlu çalışacaktır. Intel işlemciler ise Nvidia işlemci mimarili bir bilgisayar ile gayet uyumlu olabilmektedir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Düşük bütçeniz olsa bile, doğru bir oyun bilgisayarına sahip olmak istiyorsanız; mutlaka ekran kartınızın sistem donanımlarınıza olan orantısının pozitif yönlü olması gerektiğini bilmelisiniz.

Ekran kartında RAM faktörü

Sisteminizin Ram (Random Access Memory-Rastgele Erişim Hafızası) miktarı ve frekansı ile işlemcinizin uyumu ve de Anakartınızın (Mainboard) donanım tabanı işlevsel olmalıdır. Bu koşullar sağlandığı takdirde ekran kartınızdan verim almanız hayli kolaylaşacaktır.

Çizim yapan kullanıcılar ise en çok Bellek Arayüzü Genişliğine dikkat etmelidirler. Tavsiyem; en az 256 Bit Bellek Arayüzü Genişliği özelliğinde bir ekran kartını sistemlerine dahil etmeleridir. Çünkü bu özellik Render diye tabir edilen görüntü çıktısı işleminde daha hızlı işlem yapılmasını sağlayacaktır. Bu tür işlemler çizim yapan kullanıcıların, çıktılarını detaylı inceleyebilme ve erken müdahale fırsatını doğuracaktır.

Ekran kartının kullanım ömrü

Ekran kartlarının oyun dışında kullanım alanları oluyor. Örnek kripto üzerine kullanılan ekran kartlarından genelde uzak durulması gerekiyor. Sebebi ekran kartının bir süre sonra sorun çıkarma olasılığı var. Ya da eskisi kadar performanslı çalışmama olasılığı.

ekran karti alirken nelere dikkat edilmeli
İkinci el ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Uzman desteği almak

Alacağınız ürün ne olursa olsun kesinlikle anlamadığınız şeylerden dolayı bir bilenden yardım alın. Bizim her zaman izlediğimiz yollardan biri önce alacağımız ürünün markasını ve modelini belirlemek. Sonrasında o modelle ilgili yorum ve şikayetlere bir göz atarız. Tabi ürünün artı ve eksilerini de araştırırız.

Bir miktar yabancı kelime kullandığımın farkındayım. Maalesef teknolojik içerikler yazarken bu olmak zorunda. Bunu sebebi ise bazı değerleri bizim bilim insanlarımızın belirleyemiyor olması. Hatta belirleseler de teknoloji sektörü, ortak dil olarak nitelendirilen İngilizce üzerinden yol alıyor. Bu tür kelimeleri, başka yazılarda görerek şaşırmanızı istemediğim için affınıza sığınarak kullandım.

Yazımızın neticesine geldiğimizde, unutulmamalıdır ki teknolojinin ve para harcamanın sınırı yoktur. Bu makalemi; sizlerin doğru seçim yaparak bütçe kontrolünüzü sağlamanız amacı ile yayınlıyorum. Daha fazla teferruatlı bilgi için sponsorlu reklamdaki numara ile görüşmenizi öneriyoruz.

Son olarak bilgisayara ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli sorusu göreceli olduğunu belirtelim

Bilgisayar ekran kartı özelliklerine bakma haberine de bir göz atmak ister misiniz?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir