İletee uygulaması nedir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Whatsapp benzeri milli bir uygulama çıkıyor. Uygulama adı İletee yakında kullanıcılarının denemesine açılacak. Bu yıl sonu veya 2019 yılı içerinden kullanıma açılabilir. Bakalım Android ve iOS için nasıl olacak?

Teknoloji destek

HAVELSAN Genel Müdürü geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Ankara Bilkent Otel ve Konferans Merkezi’nde toplanılan 2. Kamu Siber Güvenlik Zirvesi’nde kriptolu ve milli bir mesajlaşma uygulamasının üzerinde çalıştıklarına dair açıklamalarda bulundu.

Whatsapp uygulamasının bir benzeri olması beklenen ve tamamen milli temaların işleneceği uygulamanın ismi ise İletee olacak ve güvenlik konusunda ciddi adımlar atılarak kriptolu sistemler getirilecek.

İletee uygulaması güvenilirliği

İletee uygulamasına dair çeşitli açıklamalarda bulunan HAVELSAN Genel Müdürü, cep telefonunun içerisinde yer alan güvenilir bir alanda donanım içerisine gömülü bir şekilde bu uygulamanın kullanılacağına dair ipuçları verdi. Cep telefonu dışarıdan birinin zorlaması ile hacklense bile haberleşme ağının güvenilir olarak kalacağına dair üzerinde çalıştıklarını anlatan Atalay, ürünün prototipinin hazır olduğunu, 2018 yılı içerisinde tanıtılacağını ve yıl sonunda da kullanıma hazır olacağını söyledi.

İletee uygulaması nedir

İletee uygulama özellikleri

Uygulamanın donanım maliyetlerinin Türkiye’de çok fazla olduğunu ve Çin’de üretimi yapılarak Türkiye üzerinden kullanıma açılacağını belirten Atalay, uygulama içerisinde mesaj gönderme, sesli görüşme, kamera görüşmesi, konum paylaşma, e posta, not alma, görüntüleme, dosya saklama gibi özelliklerin uygulama içerisinde yer alınacağını da söyledi.

İletee uygulamasının yerli bir cep telefonu üreticisi firma üzerinden kullanıma çıkarılacağı, daha sonrasında ise bütün cihazlarda indirilerek kullanılabileceği de gelen görüşler ve haberler arasında. Türkiye’nin ilk yerli mesajlaşma uygulamasının yılsonu kullanıma çıkması bekleniyor.

Yeni milli uygulama İletee indirmeye açıldığında yeni bir haberler karşınızda olacağız.


Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2018, 13:36

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir