İlk Gerçek 8 Çekirdekli Mobil İşlemci ‘MediaTek MT6592’ Görüntülendi!

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma

Mobil işlemcilerde 8 çekirdekli kavramını ilk olarak Exynos Octa 5410 işlemcisinde gördük. Samsung tarafında önemli bir pazarlama stratejisi olan Exynos 5 Octa işlemcisi hepinizin bildiği üzere kağıt üzerinde 8 çekirdekli bir işlemci. İşlemcinin detaylarına inildiğinde 8 çekirdeğin dörderli iki küme şeklinde yapılandığı ve asıl performans belirleyen kümenin Cortex-A15 mimarili dört çekirdek olduğu görüyoruz. Cortex-A7 mimarili diğer 4 çekirdek ise daha çok batarya verimliliğinde etkin rol oynuyor. Samsung her ne kadar 8 çekirdeğin aynı anda çalışacağı bir güncelleme paketi hazırlıyor olsa da, Exynos Octa, 8 çekirdekli ilk işlemci olarak kabul görmüyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Mobil işlemci tarafında son dönemde isminden bir hayli söz ettiren MediaTek ise 8 çekirdeğin aynı anda çalıştığı ve tümünün aynı yapıda olduğu MT6592 çipsetinde hacimli üretime geçtiği biliniyor. Tamamı aynı anda çalışan ve Cortex-A7 yapısına sahip olan işlemci, bir süre önce test raporlarında ortaya çıkmış ve gösterdiği performansla Exynos Octa ve Snapdragon 800 işlemcisine ciddi bir rakip olacağını göstermişti. Elde edilen performans değerleri birbirine yakın sonuçlardı, fakat MediTek cephesinden üretim gösteren yongaların daha uygun fiyatlı olması açıkçası üreticilerin iştahını kabartmıyor değil.

Gerçek zamanlı 8 çekirdeğe sahip ilk işlemci olması beklenen MediaTek MT6592 ilk defa görüntülenirken, işlemciye dair önemli bir ayrıntı da gün yüzüne çıktı. Prototip bir akıllı telefon üzerinde görüntülenen işlemci beraberinde ARM tabalı ve dört çekirdekli bir grafik işlemcisi getirecek.

MediaTek-MT6592

2GHz saat hızına kadar ulaşabilen MT6592, 22nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteriyor. big.LITTLE tasarımını temel alan işlemci Cortex-A7 mimarisi sayesinde enerji verimliliği noktasında rakiplerinin önünde olması bekleniyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

8 çekirdekli ilk işlemcinin mobil dünyasına sunulacak olması yükselen bir değer olan MediaTek’i daha da popüler hale getirecektir.

ilgili>> unwiredview

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak