Imagination PowerVR 7XT ve7XE Ekran Kartlarını Duyurdu

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil cihazlar için ekran kartı üreten Imagination, yeni nesil PowerVR 7XT ve 7XE ekran kartlarını bugün yaptığı bir açıklama ile duyurdu. Özellikle Apple için üretim yapan firma, aynı zamanda Exynos ve MediaTek gibi üreticilerle de ortak çalışmalar yapmıştı. iOS üzerinde yüksek kalitede grafik sağlayan ekran kartlarının üreticisi, bugün duyurduğu 7. nesil kartlar ile birlikte masa üstü ekran kartları kalitesinde grafikleri mobil cihazlara getirmeyi vaat ediyor.

Andronova

Hem 7XT hem de 7XE; Android Genişleme Paketi (AEP), sanallaştırma, yüksek kalitede doku sıkıştırması ve OpenGL 3.1‘e tam destek veriyor. AEP teknolojisi; Android 5.0 Lolipop ile duyurulmuş ve masa üstü grafik kalitesi vaat eden bir yenilikti. Sanallaştırma teknolojisi ise farklı uygulamaları bir birinden ayırarak donanım katmanları arasına adeta bir film çekiyor. Bu sayede mobil cihazın güvenliğini de arttırıyor. Yeni nesil mozaikleme (tesellation) teknolojisi ise 3D modelleme için oldukça fazla yenilik getiriyor.

PowerVR 7XT, firmanın sunduğu yeni nesil en üst seviye kart olarak geçen seneki 6XT’nin yerini alıyor. Amiral gemisi telefon ve tabletlerden, akıllı televizyon ve arabalara kadar geniş bir alanda kullanılması beklenen kart, halefine oranla %60 daha yüksek saat hızlarına çıkabiliyor. PowerVR 7XT; FP16 modunda 1 TeraFlop hesaplama kapasitesine ulaşıyor. Windows kullanan cihazlar içinse özel olarak geliştirilmiş FP64 modunda, DirectX 11 ve OpenCL 1.2 desteği sunabiliyor. PowerVR 7XE ise daha çok güç tüketimini optimize etmeye odaklanmış bir kart. Abisi kadar yüksek performans vermese de, güç tüketimini düşürerek giyilebilir cihazlarda kendine yer bulmayı amaçlıyor. 7. nesil kartların hepsi, önümüzdeki yıldan itibaren satılacak cihazlarda yerini alacak. Mobil cihazların grafik kalitesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.