Instagram add your birthday ne demek nasıl düzeltilir?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Türkçesi 13 yaş sorunu olarak ortaya çıkan Instagram add your birthday ne demek içeriğimizde yanıt vereceğiz ve devamında çözümü için ne yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Uyarının çıkışı sanırız bugün 3 gün olacak. Zamanlamasına baktığımızda en son ağda ne türlü işlemler yapılmışsa bunla alakalı bir aksaklık çıktığı anlamını taşıyor. Bazılarında bir şey yapmadan kendiliğinden sorunun çözüldüğünü görüyoruz. Devam edenlerinde gerekli başvuruyu yapıp beklediğini söyleyelim. Dünden beridir hesabıma giremiyorum veya hesabımı kullanamıyorum diyenler var. Çözümde yapılacak en iyi iki seçenek olarak itiraz etme butonu ve 13 yaş formu doldurulması gibi görülüyor. Facebook tarafında da böyle bir şey varsa yine aynı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Instagram add your birthday nedir?

Beklenmeyen bir hata oluştu add your birthday, instagram kullanıcılarının bazılarında yaş sorunu olarak ortaya çıkan sistem problemi olarak adlandırılıyor. Zamanlamasına baktığımızda kısa süre önce şirket tarafından yapılan açıklamanın peşine yapıldığı düşünülüyor. Daha iyi bir deneyim adına yapılan bu işlemin sanırız sistem aksaklığına sebep olduğu görülüyor.

Kullanıcıların tümünde çıkmayan lakin sanki İngilizce olarak kullananlarda instagram add your birthday hatası gibi duruyor. Türkiye kullanıcılarının bir kısmında 13 yaş olduğunuzu onaylamanız gerektiğini belirten mesaj türünde eğer doğrulamazsan hesabını 30 gün içinde kapatacağız uyarısı bulunuyor. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamanız için öneri iki seçeneğinden kullanılması şart.

Instagram add your birthday nasıl çözülür?

Add your birthday nasıl düzeltilir ya da çözerim şeklinde soranların yapacağı iki yöntemden sonra birde olasılık olarak kontrol etmeniz gerekenlerden söz edeceğiz. Kesinlikle şu an çıkan durumla alakalı değil ama normal şartlarda çıkanların yapması için önem arz edeceğini düşünüyoruz.

Önce yapacağınız şey:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 1. İtiraz etmeniz için ilgili butona dokunmanız olacak. Karşınıza yaş doğrulaması gelecek. Gerekli alanları doldurup başvurunuzu yapın.
 2. Daha sonrasında instagram.com/contact/293397334168432 bağlantısından 13 yaş formunu doldurun.
 3. Dönüş için hafta içi bir kaç gün geçmesini bekleyin. Sonrasında tekrardan talep gönderin.

Deneyeceğiniz diğer ek yöntemler

Belki işe yara diye düşündüğümüz önerilerimiz daha var. Genelde normal şartlarda uygulanır ama buradaki farklı bir durum olduğunu tekrarlayalım.

Şüpheli görülerek yaptırıma uğrayan hesapların bir kısmında o an geçici olarak engel gelir. Kişi hiç bir şekilde hesabına giriş yapmayarak kendiliğinden düzelmesini bekler. Baktı olmadı o zamanda farklı bir internetle ve telefonla giriş yapıp kontrol eder.

Ceza uygulanan hesapların bir kısmında kullanımlara yönelik kısmi kısıtlamaların uygulandığı zamanlarla karşılaşıyoruz. Bakıyorsunuz kullanıcı sadece yorum yapamıyor veya paylaşım yapması belli bir durdurdu.

Bir ihtimal şunlarla alakalı durumlarda oluyor:

 • Telefonun tarihinin yanlış olması, virüs bulaşması ve çoklu oturum açmalarından dolayı uyarı alınması.
 • Telefona gelen güncellemelerin kullanımı engel oluşturması. Burada farklı bir telefonla veya bilgisayarla denenmesinden sonra kullanılan cihazda kurulu olan uygulama sürümünün değiştirilmesi gerekiyor. Eski bazı versiyonların kullanılması belki geçici bir çözüm olacaktır.
 • Şifrenizi değiştirmeniz yeterli olacak. Artı profilde ve ek güvenlikle alakalı eksik alanlar varsa doldurulması iyi olacak.
instagram add your birthday
Instagram add your birthday ne demek nasıl düzeltilir

Yaşım 13′ den büyük ama hesabıma giremiyorum

Bu aralar bir çoğunun bunu söylediğini düşünüyoruz. Yani uyarıyı alanların çoğunun 13 yaş ve üzeri olduğunu düşünüyoruz. Buna kızanların verdiği tepkilerden biri neden kimliğimi doğrulamalıyım sorusu oluyor. Hatta kimlik gönderimi istenildiğinde göndermek istemeyenler oluyor.

Normal şartlarda bunun istenilmesi genelde şikayetlerde ve şüpheli davranış sergilenmesinde ortaya çıkar. Lakin şu an çıkma sebebi instagram’ ın kendisinden alakalıdır. Yanlış giden bir düzenlemenin sonucu gibi duruyor.

instagram kullanacak yasta 2 1
Add your birthday instagram yaş formu

Ağ tarafından daha önce yapılan bir açıklamaya baktığımızda buna neden olan etkenin gerekli düzenlemelerin yapılması ile oluştuğunu gösteriyor.

Kullanıcıların bilgilerinin aynı zamanda deneyim açısından kişiselleştirmeye yönelik imlan sunuyor. 18 Yaşın altında olan kullanıcıların reklam hedefinde kısıtlamaya yönelik değişime gidildiği vurgulanıyor. Uygun reklamlarla karşılaşmaları için bu bilginin doğruluğu önemlidir. Bir doğunun gerçek doğum tarihini paylaşmak istememesinden ötürü daha sağlıklı öneriler sunulmadığı yönünde bir açıklamada var. Kişiselleştirme deneyiminde en önemli etken yaş bilgisidir.

Gençleri korumak adına atılan adımlardan biri olarak görülen bu yaptırımın olumsuz yanlarından biri hesabın kapatılmasına giden bir süreç uygulanması.

Instagram’ da kullanım aksaklıkları

Örnek sorunlardan biri geçmişte yer verdiğimiz fotoğraflara müzik ekleyemiyorum sorunu. Bunu diyen kişi sayısı son zamanlarda oldukça artmıştır. Malum en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biridir. Bu platformda kullanıcıları aktif şekilde tutabilmek için sürekli olarak yeni güncellemeler ile yeni özellikler getirmektedir. Müzik eklemek de yeni gelen bu özellikler arasında yer alır. Fakat belli nedenlerden dolayı yenilenen özellikler bazı hesaplarda çalışmadığı oluyor.

Instagram müzik ekleme özelliği hem atılan postlarda hem de hikayelerde kullanılabilmektedir. Hikayenin kısmına daha önceden etiket, konum gibi özellikler eklenmekteydi. Son gelen güncellemeler sonucunda hikaye kısmına artık müzik de eklenebilmektedir. Aynı zamanda post atılan fotoğrafların ya da videoların da üzerinde müzik eklenir. Post atma sırasında konum ekleme, etiket yapma kısmında müzik ekleme özelliği de yerleştirilmiştir. Fakat bazı kişilerin Instagram hesaplarında ya postlarında ya da hikaye kısmında bu müzik özelliğinden yararlanamaya bilir.

Instagram fotoğraflara müzik eklemek isteyen kişiler bazen çıkan sorunlardan dolayı bu durumu gerçekleştiremeye bilir. Bunun birden fazla nedeni vardır. Bu sorunlar genelde tüm kullanıcılarda çıkmaz. Kullanıcıdan kullanıcıya değişen durumlarda yapılacakların bir çoğu işe yaramayacaktır.

Güvenlik risklerinde ağın kullanıma yönelik kısıtlamaları olur. Özellikle hesabın ilk zamanlarından beri açık olması ve bu hesapların güncelleme desteğinin yapılmaması gibi bir çok sebep burada kontrol edilecek liste arasında yer alıyor.

Instagram kullanım sorununda yapılacaklar

İlgili sorunu yaşayan kişiler aşağıdaki yöntemleri denemelidir;

 • Son güncelleme yapılmalıdır. Ya da yapıldı ise eskisine dönülmeli.
 • Bazı bölgelerde kullanımlara göre aksaklık yaşanması. Bu nedenle kişiler mobil cihazlarına VPN ekledikten sonra bu doğrultuda müzik eklemeyi denemelidir.
 • Instagram’da oluşan teknik arızalanmalar nedeniyle böyle bir problem oluştuysa kişiler bir süre beklemelidir. Instagram düzeldiği zaman sorun da halledilecektir.
 • Bazı telefonlarda kısmi özelliklerin desteklemiyor sorunu yaşattığı oluyor. Bu gibi durumlarda telefonunun da son güncellenmesi yapılmalıdır.
 • Farklı bir internet bağlantısıyla yeniden özellik denenmelidir.
 • Instagram müzik eklemek için yapılacaklar denenmesine rağmen hala bir değişiklik olmadıysa Instagram yetkili personellerle iletişime geçmek gerekir. Sorun bildir bölümünden eklenmediğine dair açıklamalı bir yazı yazıldığı zaman Instagram tarafından sorun incelenip düzeltilecektir.

Instagram add your birthday ne demek ve nasıl çözüleceğini anlattığımız içeriğimizde birde kullanımlara bağlı özellik kısıtlamalarına değindik.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir